Strona główna Aktualności Jak rozpoznać dobre szalunki?

Jak rozpoznać dobre szalunki?

przez Tomasz

Nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowej jest niezwykle ważne, aby beton związał się w odpowiedni sposób. Czasami trwa to nawet cztery tygodnie, dlatego warto przemyśleć wybór szalunku, na który się zdecydujemy. Sam szalunek jest co prawda tylko konstrukcją tymczasową, której się pozbywamy, jednak to od niej w dużej mierze zależy, w jakim stopniu wytrzymała będzie całość konstrukcji.

Czym są szalunki?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są szalunki. Podczas tworzenia budynku, potrzebujemy, aby beton układał się zgodnie z naszą myślą. Jeżeli zostawimy go samego, po prostu się on rozleje, dlatego, aby tego uniknąć, potrzebujemy czegoś, co utrzyma prawidłowy kształt. Tym elementem właśnie są szalunki. Tymczasowa konstrukcja w odpowiedni sposób układa beton, a my możemy cieszyć się otrzymanym efektem. Szalunki musimy jednak dobierać w odpowiedni sposób, tak aby były one szczelne. W innym razie beton ułoży się w zły sposób, zmuszając nas tym samym do naniesienia poprawek.

Wiedząc, jaką rolę odgrywają szalunki, możemy przejść do ich zdefiniowania. Szalunek to inaczej deskowanie i jest tak nazywany nie bez powodu. W pierwotnej wersji, szalunki wykonywało się z desek o niskiej jakości drewna. W obecnych czasach odchodzi się jednak od użycia drewna do tworzenia szalunków, ponieważ ich wykonanie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Natomiast obecnie do tworzenia szalunków używane są elementy stalowe lub płyty drewniane. Warto również wspomnieć, że szalunki pomagają w podtrzymaniu wcześniej wykonanego zbrojenia, które potrzebuje czasu na związanie się z betonem.

Jakie rodzaje szalunków wyróżniamy?

W budownictwie szalunki nie są jedynie wykorzystywane do tworzenia fundamentów. Każdy budynek potrzebuje szalunki ścienne, które zapewnią nam stabilną konstrukcję ścian. Jeżeli je pominiemy lub do ich stworzenia nie przyłożymy się, ściana w szybkim tempie nam runie, pozostawiając nam tylko wiele złości. Podczas budowy, powinniśmy przykładać uwagę do względów bezpieczeństwa, dlatego brak odpowiedniego zabezpieczenia ścian, może okazać się tragiczny w skutkach. Profesjonalne szalunki ściennie wysokiej jakości, powinny być obiektem zainteresowań każdej osoby dbającej o zdrowie pracowników zaangażowanych w budowę.

Innym rodzajem szalunków, są szalunki stropowe. Ich zadaniem jest podtrzymanie poziomej konstrukcji, która za zadanie oddzielać ma kondygnacje. Używa się ich do stworzenia pięter, dlatego muszą być one niezwykle wytrzymałe, aby całość była stabilna. Szalunki stropowesą znacznie bardziej obciążone, od innych rodzajów, ponieważ muszą one utrzymać całość stropu. Dzięki specjalnemu wykonaniu szalunki są odporne na uszkodzenia, a także na warunki atmosferyczne, które na nie oddziałują. Wartymi polecenia są szalunki stropowe marki Szalunkowy, których solidne wykonanie pozwala nam, na utworzenie stałej konstrukcji.

Jak sprawdzić, czy szalunki są dobre?

W kwestii szalunków warto kierować się opinią innych osób, jeżeli są to nasze pierwsze materiały z takim przeznaczeniem. Dobre szalunki dostosowują się do potrzeb indywidualnej budowy, dlatego większość z nich, powinna być robiona specjalnie pod dany typ konstrukcji. Wartymi rozważenia są szalunki w ofercie Szalunkowy.pl. Szalunkowy, to producent wysokiej jakości produktów, które z pewnością dopasują się do każdej budowy. W sklepie otrzymamy indywidualne wyliczenia, dzięki którym cena szalunków dopasowana będzie, do rodzaju i wielkości budowy.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]