Strona główna Sport Ile trwa mecz koszykówki?

Ile trwa mecz koszykówki?

przez Tomasz

Ile dokładnie trwa mecz koszykówki? To pytanie zadają sobie chyba wszystkie żony w trakcie rozgrywek, które wiernie śledzą ich mężowie. Poniżej przedstawiamy czas trwania meczu koszykówki według zasad FIBA, oraz niżej NBA. W Polsce, oraz Europie mecze rozgrywane są zgodnie z normami Międzynarodowej Federacji Koszykówki czyli FIBA (fr. Fédération Internationale de Basketball).

Ile dokładnie trwa mecz koszykówki wg. FIBA?

Mecz koszykówki składa się z czterech „kwart” po 10 minut każda. Łącznie więc mecz trwa 40 minut (licząc samą grę). Pomiędzy kwartami odbywają się przerwy trwające 2 minuty. Dodatkowo, między 2 i 3 kwartą jest dłuższa przerwa, która trwa 15 minut.

Czas meczu mogą wydłużyć także dodatkowe, krótkie przerwy które mogą ogłosić sędziowie. W przypadku remisu rozgrywane są dogrywki, które trwają po 5 minut, z dwuminutowymi przerwami, do momentu osiągnięcia zwycięstwa przez jedną z drużyn.

Ile trwa cały mecz NBA?

W amerykańskiej lidze NBA natomiast, mecz koszykówki ma także cztery kwarty ale trwające po 12 minut zamiast 10. Także samej gry jest łącznie 48 minut. Oczywiście tutaj także występuje przerwa 15 minutowa w połowie gry, oraz dodatkowe, krótkie przerwy w trakcie gry na wyjaśnienia bieżących sporów takich jak faule itp. Do czasu gry trzeba też doliczyć ewentualne dogrywki. Łącznie cały mecz NBA może trwać nawet 2 do 2.5 godziny.

Trochę inne zasady obowiązują też w kobiecej lidze WNBA (Women’s National Basketball Association). Tutaj jeden mecz składa się z dwóch połów po 20 minut każda. Więc łączny czas gry wynosi 40 minut. Do tego standardowo należy doliczyć przerwy wynikające z różnych sytuacji w trakcie meczu, podczas których czas jest wstrzymywany i dogrywki. Przerwa pomiędzy połowami wynosi 15 minut. Jako ciekawostka, najdłuższy mecz w lidze WNBA trwał 2 godziny i 57 minut. Miało to miejsce w roku 2002. Przeciwko sobie grały zespoły Orlando Miracle i Cleveland Rockers. Drużyna Miracle ostatecznie wygrała wynikiem 103 – 99.

Ile trwa dogrywka w meczu koszykówki?

Czas pojedynczej dogrywki w meczu koszykówki według zasada FIBA, NBA i WNBA jest taki sam i wynosi 5 minut. Nie ma limitu w liczbie dogrywek. Mecz koszykówki trwa do momentu wyłonienia się zwycięzcy. Właśnie ze względu na nielimitowane dogrywki mecz koszykówki może łącznie trwać nawet 3 godziny.

Ile trwał najdłuższy mecz koszykówki?

Najdłuższy mecz koszykówki trwał łącznie 78 minut samej gry. Było to spotkanie drużyn ligi NBA – Rochester Royals i Indianapolis Olympians. Mecz zakończył się z wynikiem 75-73 po 6 dogrywkach. Miało to miejsce 6 stycznia 1951 roku.

Rekord Guinessa

Najdłuższy mecz koszykówki trwał łącznie aż 5 dni. Było to oczywiście zaplanowane bicie rekordu Guinnessa. Od 6 do 11 sierpnia 2021 roku zorganizowano maraton grania w kosza w amerykańskim mieści Buffalo w stanie Nowy Jork. Rekord został pobity i wyniósł 120 godzin i 2 minuty gry. Jeśli chodzi o wynik meczu, to wyniósł on 10 671 do 10 720 punktów. W tym koszykarskim maratonie udział wzięła młodzież i studenci z okolicznych szkół i uczelni. Podczas tego wydarzenia zebrano także 60 00$ na cele charytatywne związane z leczeniem zdrowia psychicznego.