Strona główna Aktualności Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roweru elektrycznego?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roweru elektrycznego?

przez Tomasz

Czym jest rower elektryczny, dlaczego warto się nim zainteresować oraz czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu? Jeśli zadałeś sobie chociaż jedno z tych pytań, rzuć okiem na poniższy artykuł, aby nieco rozjaśnić temat.

Czym jest rower elektryczny i dlaczego warto go mieć?

Rower elektryczny zapewnia nowoczesną, innowacyjną alternatywę dla swego tradycyjnego kuzyna. Zasadnicza różnica polega na tym, że są one wspomagane technologią, co czyni je wygodną opcją dla osób uprawiających rekreacyjną jazdę na rowerze. Jeśli dopiero zaczynasz trening rowerowy i nie masz jeszcze wyrobionej kondycji, być może warto wspomóc nieco mięśnie i zdać się na elektroniczny silnik? Oczywiście nie chodzi o to, aby rower wykonywał całą pracę za ciebie. Niemniej, jeśli szybko się męczysz albo chcesz pokonać nieco większy dystans, ale boisz się, że nie dasz rady, rower elektryczny może się okazać dla ciebie dobrym pomysłem.

Przed zakupem na pewno warto sprawdzić ranking rowerów elektrycznych, ponieważ ich wszechstronność i różne opcje pozwalają na dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Na takich rowerach mogą jeździć osoby w różnym wieku, do najmłodszych po starsze, które chcą się cieszyć sprawnością i siłą.

Z czego składa się rower elektryczny?

Z czego składa się e-bike i jak parametry poszczególnych części przekładają się na komfort jazdy? Składa się on z:

  • akumulatora (baterii);
  • silnika;
  • kontrolera.

Oczywiście możesz sobie zadawać pytanie: „Czy silnik musi być włączony cały czas?”. Otóż nie, nie musi. Upewnij się, że twój model został zaprojektowany tak, aby móc korzystać z niego przy zwykłym pedałowaniu i przy wyłączonym silniku.

Akumulator, czyli bateria, jest właściwie sercem układu napędzającego jednoślad. To, ile kilometrów z elektronicznym wspomaganiem będziesz w stanie pokonać, zależy od pojemności baterii. Na rynku znajdziesz baterie pozwalające przebyć (na jednym ładowaniu) trasę nawet dwudziestu tysięcy kilometrów. Warto zwrócić uwagę na modele umożliwiające wymianę baterii podczas jazdy. Ważne jest też, aby pamiętać, że rowery elektroniczne napęd mogą mieć z przodu, z tyłu lub w centrum.

Warto zwrócić uwagę, jak dużą prędkość może rozwinąć rower dzięki silnikowi elektrycznemu. A zatem przy wyborze kluczowe będą jego moc i prędkość.

Na końcu kontroler. To on odpowiada za sterowanie silnikiem, co sprawia, że o napędach w rowerach elektronicznych mówi się, że mają inteligentny system sterowania. Jeśli chcesz jeździć na rowerze jak na klasycznym modelu, czyli bez wspomagania, wystarczy wyłączyć silnik.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektronicznego?

Innymi aspektami, na jakie musisz zwrócić uwagę, to oczywiście materiał, z którego wykonany jest rower. Metalowe modele są wytrzymałe, jednak cięższe. Z kolei te skonstruowane z aluminium, choć mocne i lekkie, są też nieco droższe.

Inną sprawą jest oczywiście przeznaczenie roweru. Na rynku znajdziesz rowery elektryczne górskie, miejskie, trekkingowe. Od celów użytkowania rowerów zależeć będzie na przykład, czy potrzebujesz model o mocnej amortyzacji dopasowanego do jazdy po nierównym terenie.

Jeżeli nie jesteś pewny co do wyboru odpowiedniego roweru, pamiętaj, że zawsze możesz zdać się na obsługę sklepową, która dobierze model do twoich preferencji.

Artykuł sponsorowany

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl