Strona główna BiznesBudownictwo Zakres działalności prawnika budowlanego

Zakres działalności prawnika budowlanego

przez Tomasz

“Czy pomoc prawnika budowlanego jest konieczna”? – To pytanie z pewnością zadawało sobie wiele osób planujących rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, związanego z budową nieruchomości. Odpowiedź na nie jest jednoznaczna. Jeśli inwestor, czy ktokolwiek inny, planuje podjęcie tego typu inwestycji, pomoc specjalisty od prawa budowlanego będzie niezwykle przydatna. Często, okazuje się ona na tyle nieodzowna, że sprawne działanie eksperta jest w stanie wyznaczyć dużo korzystniejszy tok postępowania dla całej działalności. Korzystając z usług kancelarii prawnej w tym zakresie, zdejmujesz ze swoich barków ogromny ciężar, jakim jest kompleksowa obsługa prawna powstającej nieruchomości.

Znajomość prawa jest tu nieodzowna praktycznie na każdym etapie procesu. Działanie bez pomocy specjalisty jest niejako działaniem po omacku. Może ono powodować niepotrzebne koszty finansowe, opóźnienia ważnych procesów lub podjęcie kroków, które w konsekwencji okażą się bardzo niekorzystne dla całego przedsięwzięcia i trudne lub nawet niemożliwe do odwrócenia. Zatem najważniejszy wniosek płynący z tego zagadnienia jest taki, że na pomocy prawnej, w zakresie obsługi budowlanych procesów inwestycyjnych, nie warto oszczędzać. Dobry fachowiec od nieruchomości zapewni nam prawne bezpieczeństwo, a to jest niezwykle cenne.

Zakres działania prawnika budowlanego

Zakres usług, jakie świadczy specjalista prawa budowlanego, nazywany w uproszczeniu prawnikiem budowlanym, jest dość szeroki.

Prawo budowlane, samo w sobie, również jest złożone i obszerne. Na uwagę zasługuje fakt, że dobry ekspert prawa w zakresie nieruchomości posiada kompleksową wiedzę prawną, ale nie tylko. Jako, że jego obszar działania nierozłącznie związany jest z dziedziną nieruchomości – posiada on sporą wiedzę na temat specyfiki tego rynku. Potrafi też uprzednio fachowo oceniać opłacalność danej inwestycji pod względem finansowym i podejmować odpowiednie kroki, by działając w granicach prawa maksymalizować potencjalny zysk swojego klienta. Obowiązkiem każdego adwokata nieruchomości jest bowiem działanie w najlepiej pojętym interesie osoby, dla której pracuje.

Specjalista od prawa budowlanego zapewni Ci między innymi:

 • audyt nieruchomości i ocenę ryzyka inwestycyjnego,
 • uzyskanie pozwolenia na zabudowę,
 • kompleksową obsługę administracyjną,
 • fachowe wsparcie prawne podczas procesu legalizacyjnego (np. w przypadku samowoli budowlanej),
 • przygotowanie, negocjowanie i zmiany do umów przedwstępnych i właściwych z dostawcami, wykonawcami, kontrahentami, klientami,
 • przygotowanie skarg, odwołań od decyzji, apelacji, analiz,
 • reprezentowanie w sporach przed sądami i organami administracyjnymi,
 • inne, indywidualne porady prawne z zakresu prawa budowlanego.

Dla kogo najczęściej pracuje prawnik budowlany?

W dziedzinie, jaką jest prawo budowlane liczy się każdy szczegół. Doświadczony prawnik budowlany pozostaje na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawa w tym zakresie.

Eksperci od prawa budowlanego wspierają głównie:

 • inwestorów prywatnych,
 • inwestorów sektora państwowego,
 • wykonawców i podwykonawców robót budowlanych,
 • dostawców materiałów budowlanych,
 • prywatne osoby, które chcą bezpiecznie kupić/wybudować nieruchomość do własnego użytku, w związku z czym potrzebują sporządzenia korzystnych dla siebie umów.

Adwokaci od nieruchomości współpracują przy tym m.in. z inżynierami, geodetami, inspektorami nadzoru, notariuszami, biurami projektowymi.

Oddając obsługę prawną inwestycji w ręce dobrego prawnika budowlanego działasz w swoim najlepszym interesie, a całą pracę związaną z formalnościami prawnymi przenosisz na swojego prawnika.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl