Strona główna GeografiaPolska Zwiedzamy Licheń – Bazylika, Wieża i Golgota

Zwiedzamy Licheń – Bazylika, Wieża i Golgota

przez Tomasz

Cześć, dzisiaj zwiedzamy Licheń i znajdujący się tutaj największy kościół w Polsce czyli Bazylikę Najświętszej Maryi panny Licheńskiej w Licheniu Starym. Jest to miejsce, które można dosyć łatwo odwiedzić po drodze. Ja akurat jechałem z Łodzi do Szczecina. Odnośnie dojazdu to jeżeli planujecie jechać autostradą A2 na odcinku między Poznaniem a Łodzią to wystarczy odbić parędziesiąt kilometrów w okolicy Konica aby się tutaj znaleźć.

Samą bazylikę widać już kilka kilometrów przed Licheniem. Jest ona porostu aż do przesady ogromna. Góruje dosłownie nad całą okolicą. Wygląda to powiem szczerze dosyć dziwnie, gdzie dookoła jest raczej niska zabudowa a pośród niej stoi taki kolos.

Pełną wycieczkę po Licheniu znajdziecie na poniższym wideo. Serdecznie zapraszam i polecam.

Obok głównego budynku bazyliki stoi wysoka na 141.5 m. wieża na którą można wjechać. Na niej znajdują się dwa punkty widokowe, jeden na wysokości 98 metrów a drugi na wysokości 114 metrów. Ten wyższy jest na tej samej wysokości co taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Powierzchnia Bazyliki wynosi 23 000 metrów kwadratowych. Szerokość nawy głównej to 77 metrów a jej wysokość to 44 metry. Wysokość części centralnej wynosi aż 85 metrów. A krzyż znajdujący się na kopule bazyliki umieszczono na wysokości aż 103.5 metra.

Bazylika wraz z wieżą liczącą dokładnie 141.5 metra jest na 7 miejsc wśród najwyższych kościołów na świecie. Jako ciekawostka, Bazylika w Licheniu jest wyższa także od bazyliki w Watykanie. Tamta ma wysokość 133,3 metra.

Bazylika składa się z pięciu naw i została wybudowana na planie krzyża. W części centralnej znajduje się ogromny ołtarz z cudownym obrazem matki Bożej  Licheńskiej który został tu przeniesiony w roku 2006 z kościoła św. Doroty. Kościół świętej Doroty to stary kościół który znajduje się także w Licheniu w pobliżu bazyliki. Za obrazem znajduje się specjalne przejście za tzw cudownym obrazem. którym wierni mogą przejść. Część drogi powinno się przejść na kolanach. 

Jak na Licheń przystało są tu oczywiście największe organy w Polsce. Ale także czwarte w Europie i trzynaste największe organy świata. Składają się aż z 157 głosów na które składają się 12 323 piszczałki i pięć połączonych ze sobą instrumentów. 

Podczas budowy bazyliki zadbano także o odpowiednią symbolikę. Do kościoła prowadzą 33 stopnie co nawiązuje do wieku Jezus Chrystusa. Znajduje się tutaj 365 okien co nawiązuje do liczby dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe, symbolizują liczbę tygodni w roku kalendarzowym, a 12 kolumn, symbolizuje dwunastu apostołów.

Budowę Sanktuarium rozpoczęto w roku 1994 a zakończono w 2004. Generalnym wykonawcą była znana także dzisiaj firma budowlana Budimex. Budowę sfinansowano jak to zazwyczaj ma miejsce w kościele z datków przekazanych przez wiernych. 12 czerwca 2004 roku miało miejsce poświęcenie bazyliki. Pierwszym kustoszem sanktuarium i proboszczem tamtejszej parafii został ks. Eugeniusz Makulski. Był to także inicjator budowy tej świątyni. 

Generalnie w podziemiach przede wszystkim znajdują się tabliczki z imionami i nazwiskami darczyńców. W podziemiach kościoła znajdują się także trzy kaplice. Kaplica św Trójcy czyli najstarsza, oddana do użytku już w 1996 roku. kaplica 108 błogosławionych męczenników z obrazem Jezusa wśród właśnie 108 męczenników. Oraz trzecia, Kaplica Piety z rzeźbą Maryi trzymającej Jezusa, 

Aby dostać się na punkt widokowy trzeba wykupić bilet. Do wyboru są dwa – jeśli chcemy wjechać windą to płacimy 8 zł. Jeżeli wybierzemy wejście po schodach to płacimy 4 zł. Zjazd windą z góry jest już dla wszystkich niezależnie od tego czy weszli czy wjechali. Na samą górę prowadzą 762 schodki.Przy dobrej pogodzie widoczność z wieży sięga aż 30 kilometrów.

Po prawej stronie świątyni znajduje się dzwonnica. Jest w niej umieszczony największy dzwon w Polsce. Znowu coś największego, prawda? Dzwon ten zwie się Maryja Bogurodzica i sam waży aż 14,777 tony. Z jarzmem jest to aż 19 ton. Samo serce dzwonu waży 400 kilogramów. Wysokość dzwonu wynosi 4,4 metra a jego średnica aż 3,12 metra. Po prawej stronie świątyni ten oddzielny budynek to dzwonnica. Zandjuje się w niej największy dzwon w Polsce. Znowu coś największego, prawda? Dzwon ten zwie się Maryja Bogurodzica i sam waży aż 14,777 tony. Z jarzmem jest to aż 19 ton. Samo serce dzwonu waży 400 kilogramów. Wysokość dzwonu wynosi 4,4 metra a jego średnica aż 3,12 metra.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]