Strona główna InformatykaPodstawy Zrzut ekranu w Windows 10 – 5 sposobów

Zrzut ekranu w Windows 10 – 5 sposobów

przez Tomasz

Zrzut ekranu czyli tak zwany Printscreen pozwala na zrobienie „zdjęcia” naszego ekranu, które następnie możemy zapisać w formie pliku graficznego. Jak wykonać zrzut ekranu w systemie Windows 10? Poniżej przedstawiam 5 różnych sposobów. W niektórych skrótach występuje klawisz „Windows”, jest to klawisz z widocznym logo systemu Windows znajdujący się najczęściej na lewo od spacji.

Shift + Windows + S

Mój ulubiony sposób na wykonanie szybkiego screena wybranego fragmentu ekranu. Po naciśnięciu kombinacji klawiszy Shift + Windows + S, ekran lekko się przyciemni i będziemy mogli zaznaczyć fragment ekranu, który chcemy zapisać. Na górze ekranu znajduje się dodatkowy panel z opcjami tego narzędzia. Możemy z jego pomocą wykonać także zrzut całego ekranu, dowolnego kształtu, lub wybranego okna. Zrzut zapisuje się w pamięci podręcznej skąd możemy go wkleić do treści maila lub programu graficznego. Zdjęcie pojawi się także w dolnym, prawym rogu ekrany, w obszarze powiadomień, skąd można je bezpośrednio zapisać na dysku.

Windows + PrintScreen

Ten skrót klawiszowy pozwala, moim zdaniem, na najszybsze wykonanie zrzutu całego ekranu i zapisanie go w formie obrazka na dysku. Po naciśnięciu kombinacji Windows + klawisz PrintScreen ekran lekko przygaśnie. Screen całego ekranu zostanie automatycznie zapisany jako PNG, w folderze „Zrzuty ekranu” znajdującym się w bibliotece obrazów Windows (Folder „obrazy”).

PrintScreen

Naciśnięcie samego przycisku PrintScreen na klawiaturze spowoduje wykonanie zrzutu całego ekranu i zapisanie go w pamięci podręcznej. Aby zapisać tak utworzonego screena należy go wkleić do programu graficznego, np. Painta lub Photoshopa za pomocą skrótu Ctrl + V (Wklej). Każde kolejne wciśnięcie klawisza PrintScreen spowoduje usunięcie wcześniej wykonanego screena z pamięci podręcznej i nadpisanie go nowym.

Alt + PrintScreen

Jeżeli skorzystamy z kombinacji klawiszy Alt + PrintScreen to wykonany zostanie zrzut ekranu ograniczony tylko do aktywnego okna. Screen zapisanie zostanie, podobnie jak przy samym przycisku PrintScreen, w pamięci podręcznej komputera. Aby go zapisać należy go także wkleić do programu graficznego.

Wycinanie

Wycinanie to nazwa narzędzie które wbudowane jest w system operacyjny Windows 10 i pozwala na łatwe wykonywanie zrzutów ekranowych. Jego funkcjonalność jest podobna do użycia skrótu klawiszowego Shift + Windows + S opisanego jako pierwsze. Aby uruchomić narzędzie wycinanie, należy je wyszukać tak jak każdą inną aplikację zainstalowaną na komputerze. Klikamy przycisk z logiem Windowsa (Start) i zaczynamy wpisywać słowo „Wycinanie”. Zaletą tego narzędzia jest łatwy w obsłudze, graficzny interfejs użytkownika. Po wykonaniu zrzutu ekranu narzędzie wycinanie pozwala także na łatwe zapisanie pliku graficznego w wybranym miejscu, zaznaczenie czegoś na screenie za pomocą wirtualnego pisaka i bezpośrednie wysłanie w formie załącznika, mailem.

Inne ciekawe wpisy

1 komentarz

Jak zmienić małe litery na duże i odwrotnie? » Odpowiedzi na pytania 23 marca 2021 - 17:27

[…] Zobacz też: zrzut ekranu w Windows 10 – 5 sposobów. […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]