Strona główna Aktualności Zakazy dla ciężarówek w europie – w jaki krajach obowiązują?

Zakazy dla ciężarówek w europie – w jaki krajach obowiązują?

przez Tomasz

Aby skutecznie zaplanować trasę dla samochodu ciężarowego, konieczna jest doskonała znajomość obowiązujących aktualnie przepisów. Co więcej, przepisy te, jak i związane z nimi nakazy i zakazy są różne w poszczególnych krajach Europy. W jakich krajach obowiązują zakazy dla ciężarówek i czego dotyczą? Jak brzmią zakazy ruchu ciężarówek w Polsce, a jak w innych krajach? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Polsce

W Polsce zakaz ruchu ciężarówek obejmuje dni ustawowo wolne w godzinach od 8:00 do 22:00. Zakaz ten wprowadził Minister Transportu, a mają one na celu ograniczenie negatywnego wpływu na stan infrastruktury i środowiska. Co więcej, samochody ciężarowe nie mogą wyjeżdżać na drogi także między 18:00 a 22:00 w przeddzień każdego ze świąt. Zakazy obowiązują również w okresie wakacyjnym. Między 22 czerwca a 31 sierpnia ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach w piątki od 18:00 do 22:00, w soboty od 8:00 do 14:00 oraz w niedziele od 8:00 do 22:00. Zakaz poruszania się dotyczy wszystkich dróg, mowa tu także o drogach szybkiego ruchu oraz dróg klasy I. W poszczególnych państwach zakazy mogą dotyczyć różnego rodzaju dróg.

Jakich pojazdów nie obowiązują zakazy ruchu ciężarówek w Polsce?

Powyższe zakazy nie mają zastosowania dla samochodów ciężarowych, które przewożą towary ulegające szybkiemu zepsuciu, biorą udział w akcjach ratowniczych, usuwają awarie czy skutki klęsk żywiołowych, wracają z zagranicy, by zakończyć przewóz drogowy bądź czekają na granicy na wyjazd z kraju. W tym przypadku nie ma obowiązku przestrzegania zakazów ruchu dla kierowców ciężarówek. W każdym innym jednak niedostosowanie się do zakazów czy próby ich obejścia będą wiązały się z bardzo wysokimi karami. 

Zakazy dla ciężarówek w Europie

W poszczególnych państwach Europy zakazy dla samochodów ciężarowych wyglądają nieco inaczej. Dla przykładu, na Słowacji zakaz obowiązuje we wszystkie niedziele i święta od północy do 22:00, a w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia w soboty od 7:00 do 22:00. W Austrii zakaz ruchu obowiązuje w soboty od 15:00 do 00:00 i we wszystkie niedziele i święta od 00:00 do 22:00. Słowenia wprowadziła zakaz ruchu dla ciężarówek w niedziele, święta i dni wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 22:00 i w Wielki Piątek od 14:00 do 22:00. Niektóre państwa, takie, jak Bułgaria, Holandia czy Belgia nie wprowadziły podobnych zakazów, jednak tam obowiązują inne przepisy, np. zakaz wyprzedzania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Więcej informacji znaleźć można tutaj: https://autostrady.com.pl/blog/zakaz-jazdy-dla-ciezarowek-w-europie/.

Zakazy ruchu pojazdów ciężarowych- jaki mają wpływ na transport?

Nie da się ukryć, że zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w określonych dniach i godzinach ma spory wpływ na całą branżę transportową i logistyczną, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dzięki wprowadzeniu zakazów, bezpieczeństwo innych uczestników ruchu jest na znacznie wyższym poziomie. Czystsze jest także środowisko naturalne, gdyż do atmosfery trafia mniej spalin. Największe wyzwania zakazy ruchu sprawiają osobom planującym trasy samochodów ciężarowych po Europie. Konieczne jest uwzględnienie przepisów w konkretnych krajach, gdyż niedostosowanie się do nich skutkuje dotkliwymi karami. Dla przykładu, wjechanie na drogę objętą zakazem we Francji oznacza karę w wysokości 1500 euro! Dlatego w skutecznym zarządzaniu flotą tak ważna jest znajomość aktualnych przepisów obejmujących zakazy ruchu dla ciężarówek w całej Europie. Należy śledzić wszelkie aktualizacje i informacje o o autostradach i winietach (https://autostrady.com.pl/), bo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, a kary są naprawdę dotkliwe. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl