Strona główna SztukaLiteratura Za co Olga Tokarczuk zdobyła Nagrodę Nobla?

Za co Olga Tokarczuk zdobyła Nagrodę Nobla?

przez Tomasz

Wśród współczesnych, polskich pisarek, które w swoich książkach nie boją się dotykać trudnych tematów, a jednocześnie charakteryzują się nieprzeciętnie rozwiniętą wyobraźnią jest między innymi Olga Tokarczuk. Nie dość, że o jej wyjątkowej twórczości słyszeliśmy już od dawna to jeszcze teraz możemy podziwiać ją w roli noblistki, dzięki unikalnej powieści „Bieguni”. Tym samym, otrzymując Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, Tokarczuk stała się drugą Polką z owym zaszczytnym wyróżnieniem.

Życie i twórczość

               Przez lata Olga Tokarczuk wciągała czytelników w rozmaite, naszpikowane tajemnicą historie na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Barwna gra słów, liczne epitety i niemal metafizyczny język zapraszał odbiorcę do nieznanych dotąd zakątków duszy, a każda podróż wydawała się jeszcze bardziej złożona i niesamowita. Z kolei spora część jej prozy jest wyraźnym symbolem sprzeciwu wobec patriarchatu. Począwszy zaś od książki „Miasta w lustrach” 1989, przez „Opowieści Wigilijne” 2000, czy „Ostatnie historie” 2004, po „Księgi Jakubowe” 2014 i „Czułego narratora” 2020- wszystko to iście fenomenalne dzieła.

            Skupiając się natomiast na życiu pisarki, urodziła się ona 29 stycznia 1962 w Sulechowie (dzisiejsze województwo lubuskie), w rodzinie nauczycieli, a dzieciństwo spędziła w Klenicy i Kietrzu, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Olga Tokarczuk jest także absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, toteż początkowo pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. W wieku 24 lat urodziła zaś syna o wdzięcznym mieniu Zbyszko, z którego ojcem w późniejszym czasie się rozstała, związując z drugim mężem. Oprócz tego, w roku 2022 Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego i właśnie we Wrocławiu w 2020 roku powstała jej fundacja.

Nagroda Nobla

               Jeżeli chodzi stricte o samą Nagrodę Nobla- Szwedzka Akademia wręczyła ją pisarce za „narracyjną wyobraźnię”, czym ujęła miłośników własnej twórczości jeszcze bardziej, a wprost uwielbiane na świecie książki Olgi Tokarczuk kupimy między innymi w sieci salonów Empik w całym kraju. Dla Polski to równocześnie ogromny sukces i duma, stąd warto już dziś sięgnąć po tę wybitną literaturę. Przygodę dobrze rozpocząć zaś od osobliwych „Biegunów”.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl