Strona główna Religia W jakich bogów wierzyli Słowianie?

W jakich bogów wierzyli Słowianie?

przez Coel

Jednym z najważniejszych bogów słowiańskich był Perun. Był to bóg piorunów (słowo to pochodzi właśnie od imienia Peruna, a nie na odwrót), podobny nordyckiemu Thorowi czy greckiemu Zeusowi. Wiadomo, że był wyznawany na Rusi ­– religia Słowian na ziemiach polskich mogła się różnić od tej wyznawanej przez naszych wschodnich sąsiadów. Z kolei Słowianie Połabscy wyznawali bóstwo o czterech twarzach o imieniu Świętowit (Światowid), który przez większość badaczy uznawany jest za lokalną odmianę Peruna.

Bardzo ważnym dla Słowian był też Weles, który – inaczej niż mieszkający w niebie Perun – rządził spod ziemi i był bogiem magii, umarłych i bydła („Wołos”).

Kolejne ważne bóstwo Słowian to Swaróg, czasem utożsamiany z Dadźbogiem, który był prawdopodobnie bóstwem ognia i słońca.

Mokosz to jedyne ważne bóstwo płci żeńskiej w panteonie słowiańskim. Związana była z kultem płodności i rolnictwem. Być może jej odpowiednikiem męskim był Jaryło.

Chors to z kolei bóg, który czasem uznawany jest za boga słońca (utożsamiany ze Swarogiem-Dadźbogiem), czasem zaś – za boga księżyca.

Niestety, wiele informacji o mitologii Słowian i wyznawanych przez nich bóstwach jest w sferze przypuszczeń, ponieważ posiadamy mało źródeł do ich odtworzenia.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl