Strona główna Aktualności Timelapsy gnijącego jedzenia

Timelapsy gnijącego jedzenia

przez Tomasz

Timelapse czyli filmy poklatkowe pokazujące gnijące jedzenie są bardzo popularne na platformach z wideo jak YouTube czy TikTok. Dzięki kanałom takim jak np. TS TimeLapse możecie zobaczyć proces rozkładania się owoców czy wyrastania pleśni na pieczywie.

Gnijące owoce, pleśniejące pieczywo

Okazuje się, że tego typu, jakby się wydawało oczywiste i znane nam wszystkim procesy mogą wyglądać bardzo wciągająco i ciekawie. Zobaczcie sami jak to wygląda jeżeli np. w kilka sekund widzimy cały proces gnicia i rozkładania się cytryny na poniższym nagraniu.

Rozkładająca się cytryna TimeLapse

Czym są filmy poklatkowe czyli Timelapse?

Filmy poklatkowe czyli tzw. timelapse to filmy pokazujące w reczywistości bardzo wolno zachodzące procesy w ogromnym przyspieszeniu. Dzięki temu w ciągu np. 1 minuty możemy zobaczyć co działo się z owocem przez cały miesiąc. Oczywiście owoc to tylko przykład, równie dobrze timelpasy moga pokazywać proces budowy domu, zmian terenu, czy płynących po niebie chmur. Stopień przyspieszenia i tematyka zależy jedynie od twórcy.

Jak wykonuje się fimy poklatkowe timelapse?

Filmy poklatkowe czyli timelapsy wykonuje się poprzez wykonywanie zdjęć co pewien odstęp czasu. Przykładowo, ustawiamy nasz aparat aby wykonywał 1 zdjęcie co 1 minutę. Jedno zdjęcie to jedna klatka naszego przyszłego filmu. Standardowo przyjmuje się, że wideo ma szybkość 30 klatek na sekundę, Jeżeli robiliśmy zdjęcia co minutę to 1 sekunda naszego filmu odpowiada 30 minutom rzeczywiście płynącego czasu. Ponieważ 1 sekunda = 30 klatek. Z ilu klatek skłądać się będzie minutowy filmik i ile czasu zajmie jego nagranie? 1 minuta = 60 sekund, każda sekunda to 30 klatek. 60 x 40 = 1800 klatek. 1800 klatek to 1800 minut w rzeczywistości a więc 30 godzin. Oczywiście można nagrać timelapse pokazujący mniejsze lub większe przyspieszenia.

Film poklatkowy pokazujący jak rośnie roślina

Poniżej jeszcze jeden przykład wideo poklatkowego na którym widzimy proces wyrastania rośliny. Wideo zaczyna się w momencie gdy mamy same ziarenka i nagrany został cały proces wyrastających z nich korzonków a następnie łodyg i zielonych liści.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl