Strona główna Aktualności Święto Pracy 1 Maja – Co to za święto?

Święto Pracy 1 Maja – Co to za święto?

przez Tomasz

1 maja co roku przypada Święto Pracy, jest to święto międzynarodowe, zwane także Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Skąd wzięła się tradycja tego, obchodzonego od 1890 roku, święta? W Polsce, Święto Pracy jest obchodzone także od 1890 roku a świętem państwowym jest od roku 1950.

Czy Święto Pracy 1 Maja jest wolne od pracy i szkoły?

Obchodzone rokrocznie Święto Pracy przypadające na 1 Maja jest ustawowo dniem wolnym od pracy, oraz od zajęć w szkołach. Jeżeli tak jak w 2021 roku, Święto Pracy wypada w sobotę to pracownikom należy się inny, dodatkowy dzień wolny w zamian.

Skąd pochodzi tradycja Święta Pracy 1 Maja?

Święto Pracy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z Chicago. W roku 1886 właściciel firmy o nazwie McCormick Harvester zdecydował się zwolnić wszystkich swoich pracowników i na ich miejsce zatrudnić nowych. Miało to pomóc w modernizacji jego zakładu.

1 Maja rozpoczeły się strajki byłych pracowników, które trwały kilka dni i których celem poza samym buntem przeciwko właścicielowi firmy było także pokazanie szerszego problemu pracowników. Płace były bardzo niskie, warunki pracy ciężkie a dzień pracy trwał nawet 12 godzin. Strajk po kilku dniach przerodził się w zamieszki, które doprowadziły do starć z policjantami. W wyniku starć doszło do masakry zwanej Haymarket Riot 1886.

Święto 1 Maja wprowadzone zostało w roku 1889 w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku. Jest obchodzone od 1890 i stało się symbolem walki pracowników o lepsze warunki pracy, oraz 8-godzinny dzień pracy.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl