Strona główna SpołeczeństwoDzieci Stres, a problemy z nauką? Jak pomóc dziecku, które nie radzi sobie zupełnie ze stresem?

Stres, a problemy z nauką? Jak pomóc dziecku, które nie radzi sobie zupełnie ze stresem?

przez Tomasz

Stres jest naturalną częścią życia i nie ma się co oszukiwać nie można żyć bez stresu. Tak naprawdę stres towarzyszy człowiekowi od narodzin i przez całe życie i od dzieciństwa trzeba uczyć się z nim radzić. Jednak, jak można się domyślić, nadmiar stresu jest bardzo szkodliwy i może wpływać na każdy aspekt życia. My dziś skupmy się na tym, jak stres może odbić się na nauce, a precyzując to, jak stres może doprowadzić do problemów z nauką. Jak w takiej sytuacji można pomóc dziecku, które zupełnie nie potrafi sobie poradzić ze stresem.

Oswajanie stresu czas zacząć

Człowiek uczy się radzenia sobie ze stresem, ale wcale nie oznacza to, że potrafi się tego w 100% nauczyć. Cóż, życie bywa różne, a każdy człowiek inny. Stąd też każdy inaczej reaguje na stres. Większość osób zasadniczo odczuwa negatywne skutki stresu już przy jego średniej ilości. Pomyślcie tylko, gdy zbliżał się egzamin na studiach, jak wiele osób niemal trzęsło się ze strachu. Dlatego też obecnie pedagogika w szkole jasno uczy, że dzieci muszą przebywać w środowisku jak najmniej stresującym. W klasach 1-3 zajęcia w żadnym przypadku nie powinno być stresująco dla dzieci, a w każdej potencjalnie trudnej sytuacji dla dziecka nauczyciel musi podjąć takie działania, które relatywnie obniżą negatywne odczucia.

Zmiana systemu uczenia i stres z tego wynikający

Ale z każdym rokiem, gdy dzieci stają się starsze, coraz bardziej odchodzi się od tego modelu. Od starszaków czy nastolatków wymaga się już zasadniczo, że muszą sami sobie radzić ze stresem. W końcu często można usłyszeć, że „życie to nie bajka”. Stąd też każde zachowanie, które w jakiś sposób pokazuje słabość jest ignorowane. A tak przecież nie może być. Stres trzeba oswajać i uczyć radzenia sobie z nim. Nie oznacza to wcale, że dzieci muszą mieć w szkole wszystko podane na przysłowiowej tacy. Jednak system nauczania w teorii jest tak zaplanowany, że sytuacje stresowe związane ze szkołą wzrastają wraz z wiekiem dzieci. Na początek przecież nauka podawana jest w formie zabawy, potem wszystko się zmienia, a gdy dziecko wchodzi już w wiek nastoletni, to czeka je egzamin ósmoklasistów.

Gdy stres przestaje motywować

Mała ilość stresu przez testem czy egzaminem może, a raczej powinna motywować. Jeżeli jednak dziecko reaguje na stres atakami paniki czy silnymi emocjami to oznacza, że coś jest nie tak i konieczne jest podjęcia właściwego działania. Na początek trzeba przeprowadzić rozmowę z rodzicami dziecka, by dowiedzieć się czy przypadkiem w ten sposób nie odreagowuje problemów w domu. W żadnym przypadku problemu nie powinno się bagatelizować, bo może tylko się nasilać i dziecko będzie reagować nadmiarem stresu nawet w sytuacji niepowodzenia, choćby małego. Warto też zastanowić się czy przypadkiem dziecko jest poddawane zbyt dużej presji, bądź czy przypadkiem samo na sobie tej presji nie robi. Niestety czasem wyniki egzaminu 8 klas pokazują, że niektórzy uczniowie właśnie poprzez problemy ze stresem otrzymują słabe wyniki. Czasami wiedząc, że dziecko jest podatne na stres i właśnie stresem reaguje na nowe sytuacje można sprawić mu repetytoria, by niejako przygotować je nie tylko pot kątem wiedzy, ale też samego postępowania do egzaminu. Takie ćwiczenia mogą być bardzo pomocne i uczą się oswajania się z różnymi sytuacjami.

Czasem potrzebna jest terapia, a czasem leczenie farmakologiczne

Nie ma się jednak co oszukiwać. Są sytuacje, że rozmowa nie pomaga i choć rodzice i nauczyciele starają się, to nadal dziecko przesadnie reaguje na każdą sytuację. W takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka na wizytę u psychiatry, który wybierze optymalny sposób postępowanie. Może się bowiem okazać, że dziecko jest nadwrażliwe, ale też takie zachowanie może być konsekwencją konkretnych zaburzeń natury psychicznej. Czasami może wystarczy tylko terapia, a czasem konieczna jest farmakoterapia bądź połączenie obu metod. Dlatego też pamiętajcie, że nie należy bagatelizować sytuacji, gdy dziecko nie radzi sobie nawet z pozornie prostymi zadaniami i reaguje silnym stresem.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]