Strona główna Aktualności Smart dom – opłacalność i wygoda

Smart dom – opłacalność i wygoda

przez Tomasz

Inteligentny robot sprzątający? Inteligentny system rolet? A może oświetlenie, które uruchamia się wtedy, gdy zaplanowaliśmy? To nie science-fiction. To technologia Smart dom, która już teraz może być integralną częścią naszej prywatnej przestrzeni życiowej. Czym jest system inteligentnego domu i jak wpłynie na nasze życie?

Czym jest Smart dom? 

Na samym początku krótkie wyjaśnienie. Smart dom to zaawansowany system, który pozwala w sposób zdalny zarządzać wieloma elementami naszego domu z poziomu aplikacji mobilnej. Z pewnością w reklamach czy w popularnych serialach widzieliśmy, jak bohater wchodząc do domu, nie musi uruchamiać włącznika światła – to samo się uruchomi. Wraz z jego przyjściem uruchamia się także ogrzewanie, muzyka z ulubionej platformy streamingowej a rolety delikatnie opadają, wyczuwając porę zmroku.

Smart dom to cała infrastruktura złożona z wielu różnych inteligentnych urządzeń i czujników wpływających pozytywnie na komfort naszego życia. Całym systemem Smart dom może sterować za pomocą specjalnego odbiornika, jednak projektanci nowoczesnych rozwiązań poszli o krok dalej, i zapewnili nam możliwość kontrolowania urządzeń z poziomu aplikacji w naszym smartfonie. Dzięki temu wszystko dogramy na ostatni guzik, bez wstawania z kanapy. 

Jakie systemy wchodzą w skład infrastruktury inteligentnego domu?

System inteligentnego domu to inwestycja, która na samym początku może obejmować tylko nieliczne funkcjonalności. Z czasem możemy rozwijać całą infrastrukturę, włączając do niej kolejne elementy tak, by nasz dom był naprawdę Smart. Co wchodzi w skład kompletnego systemu zapewniającego wygodę i oszczędność? Przede wszystkim:

  • Inteligentne oświetlenie – to nie tylko możliwość zmiany barwy i natężenia światła. To także potencjał do programowania harmonogramów i tworzenia efektownych scen świetlnych na zawołanie. Dzięki systemowi inteligentnego oświetlenia nigdy już żarówka nie będzie palić się w pustym pokoju. 
  • Inteligentne ogrzewanie elektryczne – za pomocą czujników temperatury możemy automatycznie ustawiać natężenie ogrzewania, programując je w zgodzie naszymi preferencjami. Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu w nocy i podczas naszej nieobecności w naszym domu będzie nieco chłodniej, by na chwilę przed naszym przyjazdem automatyczne ogrzewanie samodzielnie uruchomiło się i zapewniło nam doskonałe warunki do odpoczynku.
  • Inteligentne rolety zewnętrzne – inteligentne rolety to nie tylko zdalna opcja włącz/wyłącz pojedynczych rolet lub całego zestawu. To również potencjał do ustalania harmonogramu, zgodnie z którym będą one bez naszej ingerencji opadać podczas zmierzchu i otwierać się wraz z nastaniem nowego dnia. 
  • Inteligentne bramy wjazdowe i furtki – zdalne sterowanie bramą i furtką z poziomu aplikacji mobilnej to duże ułatwienie codziennych przyjazdów do domu podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Opcje otwierania i zamykania bramy możemy uruchomić bez wychodzenia z domu czy samochodu.

To oczywiście nie wszystko. Do dyspozycji mamy szereg innych, przydatnych czujników i elementów smart dom, włączając w to inteligentne gniazdka, dodatkowe kontrolery, zaawansowane czujniki i wiele więcej.

Korzyści wynikające z inwestycji w Smart dom

Czy Smart dom to zbędna inwestycja w coś, co jest nam niezbędne? Z pewnością nikt, kto doświadczył funkcjonalności inteligentnego domu, nie podejdzie do tej innowacji w podobny sposób. Bo Smart dom to nie tylko wygoda i komfort przebywania we własnych czterech ścianach. To coś znacznie więcej.

To oszczędność czasu i pieniędzy, które trwonimy na wykonywanie żmudnych, codziennych obowiązków i które tracimy z powodu naszego lenistwa. Smart dom to technologia zaprojektowana właśnie po to, by po ciężkim dniu pełnym obowiązków, w domu nie musieć robić nic ponad to, co tak naprawdę lubimy. Dlatego też w technologię Smart dom warto inwestować – przynajmniej małymi kroczkami.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl