Źródła największej rzeki w Polsce znajdują się oczywiście w polskich górach, ale gdzie dokładnie? W niniejszym artykule wskazujemy, skąd wypływa Wisła.
Gdzie znajduje się źródło Wisły? Skąd wypływa najdłuższa rzeka polski? Dzisiaj zajmiemy się geografią i kilkoma ciekawostkami na temat królowej polskich rzek. Wszyscy wiemy, że Wisła wpada do Morza Bałtyckiego. Za chwile dowiecie się gdzie dokładnie Wisła wpływa a później przyjrzymy się dokładnie skąd Wisła wypływa?
Ujście wisły
Według najnowszych pomiarów rzeka Wisła ma 1023,5 kilometra długości, od źródła po swoje ujście do Morza Bałtyckiego. Czyni ją to piętnastą najdłuższą rzeką Europy. O ile ujście Wisły łatwo zlokalizować – rozlewa się ona w formie delty do Zatoki Gdańskiej w niewielkiej odległości od Trójmiasta – to zlokalizowanie jej źródła przysparza już kłopoty. Na pytanie o źródło Wisły, możemy mieć dwie odpowiedzi, w zależności od tego, jaką przyjmiemy perspektywę.
Skąd wypływa Wisła? Odpowiedź geografa
Jeśli przyjmiemy perspektywę geograficzną, to źródeł Wisły poszukiwać będziemy w Beskidzie Śląskim, na zachodnim stoku Baraniej Góry, nieopodal miejscowości (nomen omen) Wisła. Źródła rzeki Wisły są dwa: jedno na wysokości 1107 m n.p.m., tzw. Czarna Wisełka, i drugie na wysokości 1080 m n.p.m. – Biała Wisełka. I taka jest właśnie odpowiedź w sensie geograficznym. Początek Wisły tworzą dwa potoki źródłowe – Czarnej Wisełki i Białej wisełki.
Skąd wypływa Wisła? Odpowiedź hydrologa
W sensie hydrologicznym Wisła rodzi się dopiero z połączenia kilku kolejnych potoków. Wspomniana Biała i Czarna Wisełka wpadają do Jeziora Czerniańskiego, skąd następnie wypływa potok Wisełka. Kilkaset metrów dalej, w momencie połączenia Wisełki z potokiem Malinka, powstaje Wisła właściwa. I to tutaj swój początek ma Wisła z hydrologicznego punktu widzenia. Wody płynące dopiero od tego miejsca nazywane są Wisłą.
Warto pamiętać, że najdłuższa rzeka polski przez wiele kolejnych kilometrów nie przypomina nadal jeszcze potężnej rzeki, która przepływa przez cały kraj. W południowej polsce bliżej jej wciąż do górskiego potoku. Dopiero we wsi Gorzów w województwie małopolskim łączy się z rzeką Przemszą i zaczyna być spławna.