Strona główna Aktualności Skąd się wzięła nazwa hot-dog? 

Skąd się wzięła nazwa hot-dog? 

przez Tomasz

Hot-dog to przybyła z Ameryki popularna przekąska: bułka przełożona parówką, kiełbasą lub kabanosem. Dzisiaj w Polsce bije ona rekordy popularności głównie za sprawą sprzedaży hot dogów na stacjach paliwowych. A skąd się wzięła nazwa hot-dog? Poznajcie historię “gorącego psa”.  

Skąd się wzięła nazwa Hot-Dog?

Ta opowieść zaczyna się już w średniowieczu, w niemieckim mieście Frankfurt nad Menem, skąd pochodzą słynne frankfuterki. Tak jest – hot-dog oryginalnie wcale nie pochodzi z Ameryki, lecz najprawdopodobniej od naszych zachodnich sąsiadów! Innym miastem przypisującym sobie wynalezienie tej słynnej przekąski jest Coburg, również położony w Niemczech, skąd pochodził rzeźnik o imieniu Johann Georghehner. W XVII wieku wynalazł on kiełbaskę popularnie zwaną dachsund, czyli “jamnik”. Georghehner przeniósł się jednak później do wspomnianego Frankfurtu. Tak czy owak, Niemcy przypisują sobie stworzenie hot-doga, w czym konkurują między innymi z Austriakami. 

Hot-dog wędruje do Ameryki

W XIX wieku miała miejsce wielka migracja ludności do Ameryki. Stany Zjednoczone stały się miejscem spotkania wielu kultur, a Dachsund zaczęła być sprzedawana jako popularna przekąska na ulicach. Nie wiadomo dokładnie, kto wpadł na pomysł włożenia kiełbaski do bułki. Często przypisuje się to pewnemu przedsiębiorcy o imieniu Harry M. Stevens. Według jego własnych słów, pewnego zimnego, kwietniowego dnia w 1901 roku zdecydował się na sprzedawanie niemieckich dachsund, bo nie szła mu sprzedaż lodów. Aby łatwiej podawać gorące kiełbaski, polecił swoim pracownikom wkładać je do bułki. Podawali je oni następnie z okrzykiem: Get your dachshund while they’re red hot! (Kupujcie jamniki póki gorące!). Ta sytuacja miała później zostać przedstawiona w gazecie przez karykaturzystę, który nie był pewny pisowni słowa dachsund.  Użył więc słowa dog (pies) – i tak powstał hot dog. Ta historia nie znalazła jednak potwierdzenia, nie odnaleziono bowiem owego komiksu. 

Jest jeszcze kilka innych wersji powstania nazwy “hot-dog”. Jak było naprawdę, nie wiadomo, z pewnością jednak wszystko zaczęło się od niemieckiej kiełbaski dachsund, czyli jamnika. Ciekawostka: inna nazwa tego psa to m.in. sausage dog (ang. sausage – kiełbasa). Hot-dog zawdzięcza swoją nazwę więc przede wszystkim kształtowi tego sympatycznego zwierzęcia.   

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]