Strona główna Aktualności Skąd pochodził Święty Mikołaj?

Skąd pochodził Święty Mikołaj?

przez Tomasz

Współcześnie obraz św. Mikołaja jest stałym elementem popkultury. Trudno wyobrazić sobie
zimowe miesiące bez wizerunku sympatycznego brodacza w czerwonym stroju. Choć św.
Mikołaj przedstawiany jest przeważnie w śnieżnym krajobrazie, to w rzeczywistości
pochodził ze znacznie cieplejszych rejonów.

Skąd pochodzi Św. Mikołaj

Znany obecnie wizerunek św. Mikołaja wzorowany jest na Mikołaju z Miry. Katolicki i prawosławny Święty żył na przełomie III i IV wieku. Jego miejscem urodzenia była Patara, znajdująca się na obecnym terenie Turcji. Co ciekawe, najwięcej hagiografii o biskupie Miry pojawiło się ok. 200 lat po jego śmierci. Konsekwencją tego są spory historyków.

Niektórzy podważają samo istnienie św. Mikołaja, z kolei inni uważają, że legendy o nim są wypadkową połączenia żywotów dwóch różnych Świętych.

Kim był Święty Mikołaj?

Według podań Mikołaj miał być biskupem o niezwykle dobrym sercu. Znane są opowieści, w których Święty ratował niewinnych skazańców, a także rozdawał pieniądze biednym. Wspomnienie Świętego Mikołaja jest obchodzone w dniu jego śmierci, czyli 6 grudnia.

Skąd więc wziął się współczesny wizerunek starszego brodacza w czerwonym stroju? Inspiracją do koloru ubrania były najpewniej charakterystyczne biskupie szaty. Za resztę odpowiedzialny jest Fred Mizen. Amerykański artysta w latach 30. XX wieku wymyślił znany nam wizerunek św. Mikołaja na potrzeby reklamy Coca-Coli. Nowa odsłona Świętego
tak przypadła ludziom do gustu, że prędko stała się nieodłącznym elementem świata popkultury.

Za umieszczenie siedziby św. Mikołaja na Alasce również byli odpowiedzialni Amerykanie. Biegun Północny (ang. North Pole) jest miasteczkiem położonym w samym centrum Alaski. Miejscowość rokrocznie odwiedzana jest przez tłumy turystów.

Słyszałeś kiedyś, że św. Mikołaj pochodzi z Laponii? Legendę tę zapoczątkował fiński dziennikarz radiowy, który w audycji dla dzieci powiedział, że właśnie Laponia jest miejscem pochodzenia znanego Świętego. Opowieść stała się tak popularna, że niezbędne okazało się urządzenie Wioski Świętego Mikołaja, która leży na obrzeżach Rovaniemi.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl