Strona główna BiznesKryptowaluty Satoshi – Co to jest i ile jest warte?

Satoshi – Co to jest i ile jest warte?

przez Tomasz

Co to jest Satoshi? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw przejść do tego z czym satoshi jest nierozerwalnie związane, czyli do najpopularniejszej kryptowaluty świata jaką jest BitCoin.

W najprostszych słowach mówiąc, satoshi to najmniejsza część BitCoina. Jedną monetę BitCoina możemy podzielić na jednostki satoshi (w skrócie sato) z których każda jest równa 0.00000001 Bitcoina (₿) – osiem miejsc po przecinku. Czyli jeden BitCoin to 100 milionów satoshi.

Sama nazwa satoshi pochodzi od twórcy kryptowaluty BitCoin, który nazywał się Satoshi Nakamoto.

Wycena BitCoina rośnie od wielu lat i w momencie pisania tego tekstu sięga ona okolic ćwierć miliona złotych. Dla większości ludzi zakup jednej monety Bitcoina za 250 000 zł brzmi co najmniej abstrakcyjnie. Warto jednak zaznaczyć, że kupować można ułamkowe części BitCoina czyli właśnie satoshi. Jeżeli założymy, że BitCoin kosztuje 250 000 zł to jeden satoshi jest wart zaledwie 0.25 grosza czyli za jedną złotówkę możemy kupić 400 satoshi a to już przynajmniej psychologicznie brzmi trochę lepiej.

Przy obecnym wzroście cen niewykluczonym jest, że kiedyś na codzień korzystać będziemy właśnie z satoshi a nie z BitCoina ponieważ ma chociaż wartość przystępną dla przeciętnego człowieka. Warto w tym miejscu dodać także, że na początku w roku 2009 jeden BitCoin był wart zaledwie ok. 40 groszy. Przeliczcie sobie ile pieniędzy byście mieli przy obecnej wycenie BTC jakbyście zainwestowali wtedy np. 10 zł.

Przy okazji, jakbyście chcieli na własną rękę popróbować swoich sił inwestując w kryptowaluty to polecam Wam giełdę kryptowalut z której sam korzystam, czyli mającą polskie korzenie zondaglobal (link), która wcześniej nazywała się BitBay. Pamiętajcie tylko aby jak z każdą inwestycją najpierw dokładnie się wyedukować i nie inwestować więcej niż możecie w najgorszym wypadku stracić.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]