Strona główna Aktualności Rusztowanie aluminiowe czy stalowe – co wybrać?

Rusztowanie aluminiowe czy stalowe – co wybrać?

przez Tomasz

Prace budowlane i remontowe nie mogą się obyć bez takich konstrukcji jak rusztowania oraz drabiny. Na rynku dostępne są produkty wykonane najczęściej z aluminium lub stali. W które z nich lepiej zainwestować? Sprawdźmy!

Rusztowania budowlane to konstrukcje umożliwiające prace na wysokości, która wynosić może od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów ponad podłożem lub poza zasięgiem rąk stojącego na nim człowieka. Najczęściej wykorzystują je murarze, malarze, tynkarze, dekarze oraz inni pracownicy z branży budowlano-remontowej, lecz rusztowania mogą mieć też wiele innych zastosowań.

Obecnie na rynku dominują rusztowania metalowe: stalowe oraz aluminiowe. Przyjrzyjmy się ich wadom i zaletom, sprawdzając, które z nich będą lepszym wyborem.

Rusztowania aluminiowe – zalety i wady

Konstrukcje wykonane z aluminium zyskują w ostatnich latach na popularności. Nic dziwnego. Są one stosunkowo lekkie i mobilne, idealnie nadają się do wielu prac remontowych w domu i na zewnątrz. Mogą zastępować pomosty robocze oraz drabiny. Rusztowania z  aluminium są wytrzymałe, stabilne i poddają się formowaniu, łączeniu, scalaniu poprzez np. nitowanie. Można więc tworzyć różne konstrukcje rusztowań. Istnieje możliwość wyposażenia ich w zróżnicowane akcesoria zwiększające bezpieczeństwo oraz komfort pracy, takie jak poręcze czy koła z blokadą. Aluminium jest materiałem nietoksycznym, niepalnym i odpornym na korozję, sprawdzi się więc nawet w wymagających warunkach pracy, takich jak zakłady produkcyjne, spożywcze czy chemiczne, a także na zewnątrz, gdyż jest odporne na deszcz, mróz czy śnieg. Rusztowanie z tego metalu nie wymaga specjalnej konserwacji.

Jeśli chodzi o wady, to trzeba podkreślić, że rusztowania aluminiowe są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rusztowania stalowe. Stosunkowo niskie może też być dopuszczalne obciążenie; parametr ten należy sprawdzić przed zakupem bądź wynajmem. Najczęściej rozbudowa szkieletu jest ograniczona. Aluminium cechuje również wysokie przewodnictwo elektryczne, zatem wykonane z niego rusztowania nie powinny być użytkowane w miejscach prowadzenia prac związanych z instalacjami elektrycznymi.

Rusztowania stalowe – zalety i wady

Rusztowania stalowe są praktyczne, więc ekipy budowlane nadal chętnie z nich korzystają, mimo iż obecnie coraz częściej są zastępowane przez rusztowania aluminiowe. Ich główną zaletą jest przede wszystkim duża nośność – parametr ten najczęściej okazuje się znacznie lepszy niż w przypadku konstrukcji z aluminium. Plusem jest też bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rusztowanie stalowe zazwyczaj jest stosunkowo niedrogie, także dlatego, że często ma bardzo prostą konstrukcję, która dodatkowo obniża cenę.

Rusztowanie ze stali jest jednakże ciężkie, co dla niektórych osób będzie wadą – wysoka masa może poważnie utrudnić transport, montaż oraz przenoszenie konstrukcji. Stal jest mniej odporna na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Trzeba więc regularnie konserwować rusztowanie, bądź zainwestować w konstrukcję ze stali nierdzewnej.

który zatem rodzaj rusztowania wybrać – aluminiowy czy stalowy? Wszystko zależy od naszych wymagań, zwłaszcza od tego, do jakich prac i w jakich warunkach potrzebne nam będzie rusztowanie, a także, jakim dysponujemy budżetem, i czy zakup konstrukcji traktujemy jako inwestycję długoterminową. 

Drabiny

Prace budowane i remontowe nie mogą obyć się bez rusztowań, ale też bez drabin. Dlatego właśnie drabiny aluminiowe także stanowią niezbędną inwestycję. Są one lekkie, wytrzymałe i bardzo praktyczne. Można nabyć drabiny przystawne, rozstawne, dwu- i trójelementowe, magazynowe oraz wielofunkcyjne.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl