Strona główna InformatykaGrafika Różnice między przestrzeniami barw RGB i CMYK

Różnice między przestrzeniami barw RGB i CMYK

przez Tomasz

RGB

W przestrzeni RGB kolor piksela zapisany jest w formie trzech wartości odpowiadającym trzem składowym R,G i B.

  • Składowa R (ang. Red – czerwony) odpowiada za ilość koloru czerwonego.
  • Składowa G (ang. Green – zielony) odpowiada za ilość koloru zielonego
  • Składowa B (ang. Blue – niebieski) odpowiada za ilość koloru niebieskiego.

W najczęściej stosowanym, 24-bitowym zapisie kolorów wszystkie trzy składowe mogą przyjmować wartości od 0 do 255. Gdzie 0 oznacza brak nasycenia danego koloru a 255 oznacza jego wartość maksymalną. Przykładowo piksel o wartościach RGB – R:255 G:0 B:0 będzie w czystym kolorze czerwonym o maksymalnym nasyceniu.

Kolor czarny można uzyskać ustawiając składowe RGB na wartości minimalne czyli 0,0,0. Kolor biały osiągniemy jeżeli składowe RGB będą miały wartości maksymalne czyli 255,255,255.

Jeżeli wszystkie składowe RGB będą miały tą samą wartość to uzyskamy kolor szary. Im większe wartości będą tym szarość będzie jaśniejsza, mniejsze wartości – ciemniejsza.

Poprzez odpowiednie ustawienie poszczególnych składowych można osiągnąć dowolny kolor. Różnych kombinacji barw jest aż 16,7 miliona.

Przedstawianie kolorów w przestrzeni barw RGB stosuje się w większości grafik przeznaczonych do wyświetlania na monitorach i wyświetlaczach elektronicznych.

CMYK

W przestrzeni barw CMYK kolory wyrażone są przez cztery składowe odpowiadające kolorom które używane są w druku:

  • C (Cyan)
  • M (Magenta)
  • Y (Yellow)
  • B (Black)

Wartości przyjmowane przez poszczególne składowe wyrażane są w procentach – od 0 do 100%. Procenty oznaczają ilość danej składowej w mieszance tworzącej barwę wynikową.

Przestrzeń barw CMYK została stworzona głównie z myślą o materiałach drukowanych i podczas przygotowywania materiałów do druku jest wykorzystywana.

Przykładowo, aby osiągnąć kolor czarny w przestrzeni CMYK musimy ustawić wszystkie składowe na wartość maksymalną (odwrotnie jak ma to miejsce w przestrzeni RGB). Wartości CMYK dla koloru czarnego: C: 100%, M: 100%, Y: 100%, K: 100%. Analogicznie, kolor biały osiągniemy ustawiając wszystkie składowe na wartość minimalną: C: 0%, M: 0%, Y: 0%, K:0 %.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]