Strona główna Aktualności Rolety wewnętrzne na okna dachowe – dlaczego warto je wybierać i na jaki model się zdecydować?

Rolety wewnętrzne na okna dachowe – dlaczego warto je wybierać i na jaki model się zdecydować?

przez Tomasz

Rolety na okna dachowe stosowane na zewnątrz są skuteczne, jednak trudniejsze w montażu od modeli wewnętrznych. Jeżeli chce się zapewnić większy komfort termiczny, a jednocześnie ochronę przed słońcem, to warto zdecydować się na rolety wewnętrzne na okna dachowe. Warto poznać wszystkie zalety ich zastosowania, a także rodzaje.

Zalety zastosowania wewnętrznej rolety na okno dachowe 

Choć okna dachowe są usytuowane w takim miejscu, że zapewniają dyskrecję, to jednak miejsce posadowienia ma również swoje wady, zwłaszcza, gdy okno znajduje się od strony, gdzie długo w ciągu dnia operuje słońce. Wpadające promienie słoneczne są mocno oślepiające i uciążliwe. Stąd wewnętrzna roleta na okno dachowe może okazać się świetnym rozwiązaniem. Do jej montażu nie potrzeba dodatkowych narzędzi i jest on znacznie prostszy niż w przypadku rolet zewnętrznych. Nie ma też problemu z utrzymaniem takiej rolety w czystości, czy też nie jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Można ją mocować bezpośrednio do okna. Rolety dachowe mogą być chowane w kasecie. Takie rozwiązanie zwiększa funkcjonalność w ciągu dnia, a także ułatwia choćby mycie okien. Kaseta aluminiowa jest elegancka i minimalistyczna. Mechanizm rolety może być manualny albo elektryczny. W drugim przypadku roleta może być obsługiwana za pomocą pilota albo aplikacji połączonej z systemem inteligentnego domu. Zaletą rolety manualnej jest to, że jest niezależna od źródła prądu i zawsze można ją zasunąć lub podnieść. Z kolei modele sterowane elektrycznie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, a także w systemach automatycznych, gdzie zastosowanie mają czujniki temperatury czy świtu i zmierzchu. Rolety niezależnie od rodzaju mechanizmu pozwalają zaciemnić pomieszczenie, a także chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W tym przypadku sprawdzają się modele z poliestru o odpowiedniej gramaturze – 240 g/m2, który blokuje promienie słońca. 

Jakie rolety wewnętrzne na okna dachowe się sprawdzą? 

Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru okna, a także jego usytuowania. Rolety wewnętrzne na okna dachowe należy dobierać pod kątem przeznaczenia danego pomieszczenia. Do sypialni najlepiej sprawdzą się modele całkowicie zaciemniające, czyli blackout. Można też wybrać rolety dachowe częściowo zaciemniające, np. typu dzień-noc. Sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak salon czy gabinet urządzonych na piętrze czy też poddaszu. Przy wyborze rolety dachowej wewnętrznej należy zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową. Trzeba podać dane, które się na niej znajdują, markę okna, a ponadto jego wymiar. Dzięki temu roleta dachowa może być idealnie dopasowana. Ważny jest też design. Roleta dachowa może być dobrana do aranżacji wnętrza. Zarówno roleta w jasnym kolorze, wzorzysta, jak i w ciemnym kolorze może zapewnić optymalne zaciemnienie, bo istotne znaczenie ma nie tyle barwa, co gramatura materiału. Nie trzeba zatem koniecznie wybierać ciemnej rolety do sypialni. Roleta o odpowiedniej gramaturze ma też właściwości termoizolacyjne. Wybierając taką o gramaturze 240 g/m2 można ograniczyć nagrzewanie pomieszczenia. Oczywiście nie zastąpi to stosowania klimatyzacji w domu, jednak na pewno zapewni większy komfort latem w porównaniu z pomieszczeniami na poddaszu, w których rolet dachowych się nie stosuje. Rolety wewnętrzne dachowe świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i o podwyższonej wilgotności, choćby w łazience. Pasują zarówno do wnętrz typowo użytkowych, jak i tych reprezentacyjnych.                

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]