Strona główna Dom i ogród Regały do spiżarni – jakie są ich rodzaje i zalety?

Regały do spiżarni – jakie są ich rodzaje i zalety?

przez Tomasz

Spiżarnia jest dodatkową przestrzenią, w której można przechowywać w wygodny sposób podstawowe produkty spożywcze oraz urządzenia kuchenne. Aby pomieszczenie było bezpieczne i funkcjonalne, należy wyposażyć je w wytrzymały regał na słoiki, puszki i kartony. Trzeba też mieć na uwadze kwestię związaną z estetyką półek – korzystanie z pomieszczeń znajdujących się w domu powinno w końcu być czymś przyjemnym.

Jaki regał wybrać do spiżarni i co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach? Podpowiadamy.

Metalowe i plastikowe regały do spiżarni

Spiżarnia powinna mieścić jak najwięcej produktów, a będzie to możliwe dzięki obecności jednego lub kilku solidnych regałów. Jeśli mają być w niej przechowywane stosunkowo lekkie towary, można wybrać model z plastiku. Jest łatwy w montażu i czyszczeniu, a jednocześnie doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i gwarantuje funkcjonalność. 

Jeśli jednak spiżarnia ma być miejscem do przechowywania wielu słoików z przetworami, warto zdecydować się na trwały regał metalowy, który bez trudu utrzyma ciężkie weki i butelki. Takie regały różnią się od siebie możliwościami montażu, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią opcję dla siebie. Mają też rozmaite kolory, więc umożliwiają stworzenie ciekawej i spójnej wizualnie przestrzeni. Nawet jeśli nie przydadzą się już w spiżarni, można umieścić je w biblioteczce, garażu bądź warsztacie. 

Trzeba też wybrać odpowiedni rodzaj półek – mogą one być wykonane z drewnianej płyty, plastiku lub metali. Materiał wykonania nie ma jednak dużego wpływu na ogólną nośność regału.

Drewniane regały do spiżarni

Osoby rozważające zakup regału do spiżarni mają do wyboru też modele drewniane. Niegdyś cieszyły się one największą popularnością, obecnie powoli odchodzą w zapomnienie. Egzemplarze z plastiku i metalu są bardziej nowoczesne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, a także mniej podatne na zniszczenia, gdy z butelek lub słoików wycieknie płyn. W przypadku regałów z drewna należy pamiętać o regularnej konserwacji. Są też na ogół droższe od pozostałych.

Regał nowy czy używany?

Wiele osób chce oszczędzić na zakupie regałów i wybiera modele z drugiej ręki. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, ponieważ mogły one być wcześniej eksploatowane w nieodpowiedni sposób. Jeśli stały w nadmiernie wilgotnych pomieszczeniach lub narażano je regularnie na przeciążanie, mogą oferować słabszą nośność niż egzemplarze prosto ze sklepu. W krótkim czasie może okazać się, że konieczna jest wymiana elementów lub odnowienie regału.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]