Podstawowym zadaniem agregatu prądotwórczego jest wytwarzanie energii elektrycznej. Urządzenie to jest bardzo przydatne zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w domach jednorodzinnych w przypadku spadku napięcia lub awarii prądu. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup agregatu prądotwórczego, który pozwoli uchronić się przed nieplanowanymi brakami w dostawach prądu. Poniżej najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego.
Jaką moc agregatu prądotwórczego wybrać?
Jednym z najważniejszych parametrów podczas zakupu agregatu prądotwórczego jest jego moc podawana w kW. Moc agregatu świadczy o tym, jakie urządzenia będzie on w stanie zasilić. Powinna ona zostać dobrana do liczby urządzeń, jakie będą do niego podłączone i ich zapotrzebowania na moc. Warto mieć świadomość, że im wyższa moc agregatu, tym większa cena, ale jednocześnie większa jego wydajność.
Kluczową kwestią podczas wyboru agregatu prądotwórczego jest zwrócenie uwagi na tabliczkę znamionową, która określa moc urządzenia. Określana jest ona w jednostce mocy czynnej, czyli w kilowatach (Kw). Warto kierować się założeniem, że pobór mocy powinien być dwa razy wyższy od mocy znamionowej.
Agregat jednofazowy czy trójfazowy – który wybrać?
Na rynku dostępne są jednofazowe oraz trójfazowe agregaty prądotwórcze. W przypadku agregatora jednofazowego podłączane są urządzenia, które zostają zasilane prądem o napięciu 230 V, natomiast agregaty trójfazowe zasilane są prądem o napięciu 400 V. Pierwszy z nich sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych o mniejszym zapotrzebowaniu na zużycie prądu i będzie w zupełności wystarczający. Wystarczy na zasilenie silników elektrycznych jednofazowych, sprzętu gospodarstwa domowego czy uruchomienie ogrzewania elektrycznego.
W przypadku większego domu warto zdecydować się na agregat prądotwórczy trójfazowy. Warto jednak mieć świadomość, że urządzenie to sprawdzi się w przypadku posiadania odpowiedniej instalacji. Ten rodzaj generatora będzie idealny w przypadku konieczności zasilania takich urządzeń jak np. płyta indukcyjna w kuchni, całościowe oświetlenie w domu czy grzejniki.
Agregat prądotwórczy a rodzaj zasilania
Każdy agregat prądotwórczy posiada określony rodzaj silnika. Do najbardziej popularnych oraz najczęściej występujących zalicza się agregaty prądotwórcze benzynowe z silnikiem diesla oraz agregaty na gaz płynny (LPG).
Większość z dostępnych oraz najbardziej popularnych urządzeń zasilana jest na benzynę. Eksploatacja tego typu agregatów nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych i jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Wybierając agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla, należy liczyć się z tym, że nie każdy serwis będzie specjalizował się w ich naprawach. Natomiast w przypadku agregatów z silnikiem na gaz płynny (czyli LPG), który jest obecnie najtańszym paliwem na rynku, należy pamiętać, że będą one jednocześnie spalały najwięcej paliwa od pozostałych wyżej wymienionych.
Decydując się na zakup agregatu, warto wybrać te urządzenia, które cechują się jak największym zbiornikiem na paliwo. Im większy zbiornik, tym dłużej będzie on zasilał całe urządzenie. Mniejsze generatory sprawdzą się np. w przypadku konieczności zasilania garażu czy domku letniskowego. Warto także wybrać generatory, które zostały wyposażone w automatyczny stabilizator napięcia (AVR), który pozowala na osiągnięcie lepszej stabilności wytwarzanego przez urządzenie prądu.