Strona główna Jedzenie i piciePrzepisy Przepis na omlet z ubitych białek

Przepis na omlet z ubitych białek

przez Tomasz

Przepis na omlet z ubitych białek zmieszanych z zółtkami (opcjonalnie) i mąką pszenną, podawany na słodko z dżemem owocowym. Idealny pomysł na weekendowe śniadanie. Omlet smażony na dużej ilości masełka na piękny złoty kolor z lekko chrupiącą skórką.

Potrzebny czas: 15 min..

Przepis na omlet z ubitych białek, idealny na pyszne śniadanie.

  1. Rozdzielamy do osobnych naczyń białko jajek od żółtek. Białka najlepiej od razu wbijać do większej miski ponieważ będą ubijane, żółtka mogą trafić do mniejszej.

    Na jeden duży (ok. 30 cm) i odpowiednio gruby omlet dla dwóch osób zazwyczaj używam 5-6 jajek.

  2. Białko ubijamy na sztywną pianą za pomocą trzepaczki lub miksera.

  3. Do ubitego białka przekładamy żółtko, oraz dosypujemy ok. 2 łyżek mąki pszennej i dokładnie ale powoli mieszamy.

    Zarówno żółtko jak i mąka sprawiają, że omlet stanie się twardszy i bardziej przypominający ciasto. Jeżeli wolimy bardziej puszystą konsystencję możemy usmażyć samo białko, jednak osobiście bardziej smakuje mi omlet wzbogacony o żółtka i mąkę.

  4. Rozgrzewamy patelnię i rozpuszczamy na niej masło.

    Aby omlet się ładnie usmażył, zarumienił i dostał chrupiącej skórki to warto nie żałować masła – minimum to 2 łyżki stołowe.

  5. Wlewamy naszą masę na patelnię i smażymy.

    Co jakiś czas sprawdzamy konsystencję omleta poprzez poruszenie patelnią. Czekamy aż omlet nabierze intensywnego złotego koloru z jednej strony.

  6. Przerzucamy omleta na drugą stronę.

    Gdy omlet porządnie się podsmaży z jednej strony, możemy go przerzucić na drugą stronę. Ja przed przerzuceniem. podnoszę omleta do góry za pomocą dwóch drewnianych łopatek, dorzucam na patelnię ze dwa plasterki masła i dopiero wtedy przekładam omleta na drugą stronę.

  7. Smażymy do uzyskania złotego koloru.

    Czekamy aż nasz omlet nabierze ładnego złotego koloru także z drugiej strony.

  8. Wyjmujemy na talerz, smarujemy dżemem owocowym i zjadamy.

    Omlet smakuje bardzo dobrze posmarowany warstwą dżemu owocowego np. wiśniowego, agrestowego, truskawkowego lub z czarnej porzeczki. Można go także podawać ze słodkim serkiem homogenizowanym lub cukrem pudrem.

Zdjęcia puszystego omleta z ubitych białek z żółtkami z odrobiną mąki. Zdjęcie pokazują omlet już usmażony, w trakcie smażenia i posmarowany ręcznej roboty dżemem.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]