Strona główna Informatyka Przenośny rzutnik – mini projektor. Czy warto go kupić?

Przenośny rzutnik – mini projektor. Czy warto go kupić?

przez Tomasz

W dzisiejszych czasach, kiedy większość naszego życia toczy się wokół technologii, przenośne rzutniki stają się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza mini projektory, które można zabrać ze sobą wszędzie, są bardzo wygodne i praktyczne. Czy warto jednak kupić przenośny rzutnik? W tym artykule omówimy zalety i wady tego urządzenia oraz podpowiemy, jakie modele warto rozważyć.

Co to jest mini projektor?

Mini projektor to przenośne urządzenie bazujące na diodowym źródle światła. Zamiast klasycznych lamp, tradycyjnie stosowanych w projektorach, znajduje się w nim podświetlanie LED. Dzięki temu możliwa jest miniaturyzacja urządzeń, ale nie tylko.

Diody LED mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne lampy, o wiele mniej się nagrzewają i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. 

Projektowy mini mogą się zmieścić z łatwością w plecaku, a nawet w kieszeni. Nie każdy przenośny rzutnik jest zasilany akumulatorowo, ale coraz częściej spotyka się i takie rozwiązania pozwalające na korzystanie z urządzenia z dala od źródła prądu. 

Jakie możliwości daje przenośny projektor?

Mini projektor oferuje atrakcyjny obraz o przekątnej 60-100 cali. To znacznie więcej niż przeciętny telewizor. Dlatego przenośne projektory polecane są jako alternatywa dla zwykłych projektorów, a nawet alternatywa dla telewizora czy tabletu wykorzystywanego jako sprzęt do gier. 

Należy jednak mieć na uwadze, ze przenośne projektowy nie oferują takich parametrów jasności i rozdzielczości, jak inne urządzenia. Warto także pamiętać, że za kompaktowy rozmiar urządzenia płaci się odrobinę słabszą optyką urządzenia i głośnikami. 

Zdecydowanym plusem przenośnych projektorów jest jednak to, że nie trzeba ich podłączać różnymi kablami: łączą się zdalnie nie tylko z tabletem, ale także telefonem czy laptopem. Ładowanie zazwyczaj odbywa się przez port USB – można do tego wykorzystać zarówno powerbank, jak i oczywiście tradycyjną ładowarkę wpiętą do gniazdka. Projektor mini można szybko naładować także w aucie.

Kieszonkowy projektor zazwyczaj wyposażony jest w porty USB, Micro SD, Audio, AV i HDMI. Większość z tego rodzaju sprzętów jest kompatybilna zarówno w z systemem Windows, jak i Android czy iOS. Warto jednak się upewnić przed zakupem urządzenia, że będzie współpracować z naszym smartfonem czy laptopem.

Gdzie sprawdzi się mini projektor?

Mini projektor to rozwiązanie do domu, na wypad z przyjaciółmi czy wyjazd. Pozwala na zorganizowanie seansu filmowego w plenerze. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to fakt, że obraz z projektora zawsze musi być wyświetlany na gładkiej, możliwie jasnej powierzchni. W tym celu sprawdzi się gładka ściana lub przenośny ekran.

Większość producentów sugeruje, aby projektor został umieszczony w odległości co najmniej jeden do trzech metrów od ściany.

Na co zwrócić uwagę kupując przenośny rzutnik?

Kupując przenośny rzutnik bezwzględnie powinniśmy się upewnić, że jest on kompatybilny z systemami, na których pracują nasze urządzenia przenośne, z których będziemy przesyłać obraz. Oprócz tego w przypadku rzutników z akumulatorami ważna jest żywotność baterii i to, jak długo sprzęt jest w stanie działać bez podłączenia do źródła prądu. Jeśli chodzi o parametry wyświetlanego obrazu, większość mini rzutników oferuje podobne możliwości: nie będą one zbliżone do tradycyjnych rzutników, ale na pewno sprostają wymaganiom, jakie będą stawiać przed nimi okazjonalne seanse. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]