Strona główna Aktualności Produkcja leków homeopatycznych – wszystko, co musisz wiedzieć

Produkcja leków homeopatycznych – wszystko, co musisz wiedzieć

przez Tomasz

Homeopatia to metoda leczenia oparta na elementach medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Wyróżnia ją m.in. holistyczne podejście do pacjenta, polegające na zwalczaniu objawów choroby przy jednoczesnej stymulacji układu odpornościowego i wspomaganiu sił obronnych. Jak przebiega produkcja leków homeopatycznych, jak działają te preparaty i przy których chorobach sprawdzą się najlepiej?

Najważniejsze zasady w homeopatii

Jedną z najważniejszych zasad klasycznej homeopatii jest zasada „podobne leczy podobne”. Zakłada ona, że substancja, która w większych dawkach wywołuje określone objawy u zdrowego człowieka, w małych, silnie rozcieńczonych ilościach może pomóc w leczeniu tych samych symptomów u pacjenta. Istotnym elementem homeopatii jest również indywidualne podejście do pacjenta – lek homeopatyczny jest dobierany nie tylko na podstawie objawów, ale także z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia, samopoczucia czy stylu życia chorego. Wynika to również z założenia, że ten sam preparat można stosować w przypadku różnych dolegliwości, ale i tę samą chorobę u rożnych pacjentów można wyleczyć innymi lekami.

Na czym polega produkcja leków homeopatycznych?

Produkcja leków homeopatycznych bazuje na trzech rodzajach naturalnych surowców. Są to składniki o pochodzeniu roślinnym, zwierzęcym lub mineralnym. W aptekach spotkamy się najczęściej z preparatami w formie:

  • stałej – to granulki, czopki, globulki, a także mieszanki,
  • półstałej – żele, maści, kremy,
  • płynnej – krople, syropy, nalewki oleje.

Bez względu na postać, zawsze są to leki o naturalnym składzie.

Leki homeopatyczne – na jakie dolegliwości i choroby?

Produkcja leków homeopatycznych obejmuje zarówno preparaty pojedyncze – wytwarzane na bazie jednego surowca, jak i złożone – łączące w sobie kilka składników. Środki te polecane są na różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej stosuje się je dla złagodzenia objawów chorób układu oddechowego, chorób skórnych, układu pokarmowego czy też przy migrenach, neuralgiach oraz problemach z zatokami. Nie brak też preparatów przeznaczonych do walki z symptomami grypy i przeziębienia, a także działających wspomagająco przy bólu gardła, kaszlu, a nawet ząbkowaniu. Niektóre leki homeopatyczne mogą być stosowane w stanach nagłych, inne przepisywane są na stany przewlekłe (katar sienny, opryszczka, przewlekłe zapalenie zatok, egzema i in.). Dłuższe kuracje mają na celu zmniejszenie częstotliwości i intensywności występowania nawrotów choroby.

Homeopatia – przyjmowanie leków

Leki homeopatyczne przypisywane są samodzielnie lub dla uzupełnienia konwencjonalnych metod leczenia. To bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nie wschodzą one w interakcję z innymi środkami, w tym także z antybiotykami czy lekami przeciwbólowymi. Ich zażywanie najlepiej jest rozpocząć natychmiast po zauważeniu pierwszych dolegliwości. Im szybciej zastosowane, tym lepiej mogą zwalczać objawy choroby. Przyjmuje się je do pustej, czystej jamy ustnej. Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest również zachować odstęp czasowy od posiłku.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]