Strona główna Aktualności Pierzga – co to jest i jakie ma właściwości?

Pierzga – co to jest i jakie ma właściwości?

przez Tomasz

Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z miodem. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się również pyłek kwiatowy. Jednak jest jeszcze jeden niezwykły produkt, który zawdzięczamy pszczołom, a jest nim pierzga.

Czym właściwie jest pierzga?

Najprościej można ją zdefiniować jako podstawowy pokarm pszczół. Są to twarde nieregularne grudki, które powstają w wyniku połączenia pyłku kwiatowego, miodu oraz śliny pszczół zbieraczek, które transportują całość do ula. Następnie, w komórkach plastra, dochodzi do procesu fermentacji mlekowej.

Pierzga – wartości odżywcze

Pierzga posiada bardzo wiele wartości odżywczych, przez co stanowi pokarm zwłaszcza dla młodych pszczół oraz królowej matki. Pierzga pszczela jest źródłem witamin A, C, E, D, K oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera w sobie aminokwasy egzogenne i liczne składniki mineralne m.in. fosfor, żelazo, krzem, potas, miedź, mangan i cynk. Pierzga polecana jest szczególnie w chwilach osłabienia odporności oraz przewlekłego zmęczenia. Przy tym wszystkim pierzga pszczela wzmacnia działanie układu nerwowego oraz układu pokarmowego.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl