Turysta przyjeżdżający do Polski z zagranicy może się nieco zdziwić, zdążając do toalety w restauracji czy klubie. Oznaczenia toalet damskiej i męskiej w formie krzyżyka i kółka to rzecz dość unikalna dla naszego regionu świata. Także Polacy w takiej sytuacji często nie wiedzą, które drzwi są przeznaczone dla nich…
W większości krajów świata na oznaczenie toalety damskiej i męskiej stosuje się proste i zrozumiałe dla wszystkich piktogramy. Mowa oczywiście o wizualnym przedstawieniu kobiety w spódnicy i mężczyzny… no cóż, bez niej (można założyć, że to postać w spodniach).
W Polsce jednak i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej nierzadko możemy spotkać się z oznaczeniami toalet w formie kółka i krzyżyka. Bywa to niezrozumiałe – za które drzwi powinniśmy się udać w takiej sytuacji? Krótko: kółko reprezentuje toaletę damską, trójkąt zaś – męską.
Skąd wziął się zwyczaj oznaczania w ten sposób toalet? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w astrologii, a źródła tej historii sięgają jeszcze czasów starożytnego Rzymu. Kółko z krzyżem u podstawy oznacza Wenus – rzymską boginię miłości, która symbolizuje żywioł żeński. Symbol ten uproszczono w naszych czasach do samego koła. Natomiast symbolem męskości jest kółko ze strzałką zakończoną trójkątem – jest to znak boga wojny Marsa. I tutaj znowu uproszczono znak, tym razem odrzucając koło i strzałę i pozostawiając jedynie trójkąt.
Oznaczenia toalet za pomocą kółka i trójkąta nie są dość czytelne dla osób z naszego regionu, nie mówiąc już o osobach z zagranicy. Dlatego tego typu symbole spotkamy w miejscach publicznych coraz rzadziej. Jest to też związane z działalnością Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (International Organization for Standarization, skr. ISO). Promuje ona wprowadzanie wspólnych standardów we wszystkich krajach świata w różnych dziedzinach życia.