Strona główna Aktualności Okna PCV czy aluminiowe – co będzie lepsze?

Okna PCV czy aluminiowe – co będzie lepsze?

przez Tomasz

Okna to jeden z kluczowych elementów w każdym domu. To one zapewniają światło we wnętrzu i chronią przed utratą ciepła – trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez nich. Jak jednak wybrać rodzaj okien, by zapewnić sobie komfortowe warunki? Dziś bierzemy na tapet dwa typy: okna PCV i okna z aluminium. Zapraszamy do lektury!

Okna z PCV

Na początek kilka słów o oknach z polichlorku winylu: to z niego wykonuje się bowiem okna PCV. To rozwiązanie ma sporo zalet, ale nie jest też wolne od wad. Przede wszystkim jego kluczową zaletą jest cena: koszt plastikowych okien nie nadwyręży nadmiernie Twojego budżetu, a przy okazji są one niezwykle proste w pielęgnacji czy konserwacji, w przeciwieństwie do okien z drewna.

Okna PCV zachwycają także wizualnie – dzięki okleinom mogą z powodzeniem imitować stolarkę z drewna. Przez zastosowanie najnowocześniejszych technologii bywają wyjątkowe szczelne i wytrzymałe, dzięki czemu posłużą Ci wiernie przez dłuższy czas. Nie da się jednak ukryć, że warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy nasłonecznienie w pewnym momencie dadzą się im we znaki.

Okna z aluminium

Stolarka aluminiowa to coś o znacznie wyższym poziomie. To materiał o zachwycającej trwałości, któremu nie są groźne żadne warunki atmosferyczne: czy to wiatr, czy promienie słoneczne. Okien aluminiowych nic się nie ima, nawet czas!

Jednocześnie to dość sztywny i wytrzymały materiał, który pozwala na więcej, szczególnie jeśli chodzi o okna w nietypowych kształtach czy wymiarach. Stolarka aluminiowa jest niezastąpiona przy przeszkleniach fasadowych i wielkogabarytowych, które wymagają naprawdę trwałego, niezawodnego surowca. Aluminium sprawi, że nawet największe okna będą bezpieczne – w tej kwestii, podobnie jak w kwestii wytrzymałości, istotnie górują one nad oknami z PCV.

Za wyższą trwałością idzie jednak wyższa cena. Stolarka aluminiowa wiąże się z koniecznością zastosowania mocniejszych szyb i okuć, co także podnosi ich koszt. Nie da się jednak ukryć, że jest to cena, którą zdecydowanie warto ponieść: ta jakość jest nie do podważenia.

Stolarka aluminiowa czy z PCV?

Wybór nie będzie prosty – tak naprawdę decyzja zależy od wielu kwestii i w wielu przypadkach należy ją podjąć, bazując na własnych potrzebach. Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie, a w projekcie Twojego nowego domu znajduje się sporo naprawdę dużych okien, stolarka aluminiowa będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Okna PCV mogą sobie z takimi wymiarami nie poradzić.

Nie bez znaczenia są również parametry termiczne i dźwiękoszczelne: inne okna wybierzesz do mieszkania w spokojnej okolicy, a inne w dzielnicy, w której jest spory hałas. Znaczenie ma oczywiście także wygląd – najlepiej wygląda spójna stolarka, dobrze dopasowana do okien i bryły budynku.

Podjęcie decyzji Cię przerasta? Najlepiej zgłosić się do specjalistów. Doradcy Aluhaus pomogą Ci zdecydować, oszacują koszt i dopasują typy okien do bryły. Po rozmowie z nimi na pewno dowiesz się, czy stolarka aluminiowa jest rozwiązaniem dla Ciebie. Zapraszamy na konsultacje!

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]