Strona główna Aktualności Ograniczenia prędkości w Polsce – uaktualnione 10.2023

Ograniczenia prędkości w Polsce – uaktualnione 10.2023

przez Tomasz

Dziś przyjrzymy się ograniczeniom prędkości obowiązującym na polskich drogach, które różnią się w zależności od typu pojazdu oraz charakteru drogi. Różnice w ograniczeniach prędkości zależą także od mas pojazdów oraz ich konstrukcji. Przykładowo, dla samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych do 3,5 tony, prędkości są wyższe niż dla samochodów ciężarowych o DMC (masie całkowitej) powyżej 3,5 tony, a także dla samochodów osobowych z przyczepą i autobusów.

Limity prędkości w formie filmu na naszym kanale YouTube:

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych i motocykli

Rozpoczniemy od omówienia ograniczeń dla samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych do 3,5 tony czyli tych których jest najwięcej i tych informacji najczęściej poszukują kierowcy, później przejdziemy do kategorii szczególnych :

W obszarze zabudowanym, prędkość jest ograniczona do 50 km/h przez całą dobę. Kiedyś był przepis mówiący o tym, ze w nocy można jeździć w obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h, został on jednak zniesiony.

W strefie zamieszkania natomiast oznaczonej takim znakiem – ograniczenie wynosi 20 km/h.

Poza obszarem zabudowanym, na drodze zwykłej jednopasmowej prędkość maksymalna wynosi 90 km/h, a na drodze dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę – 100 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej także 100 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h, a na autostradzie – 140 km/h.

Ograniczenia dla ciężarówek powyzej 3,5 tony, samochodów osobowych z przyczepą i autobusów

Teraz przejdźmy jeszcze do kategorii szczególnej czyli do pojazdów niewymienionych w poprzednim punkcie – zaliczają się do nich samochody osobowe z przyczepą, samochody ciężarowe o masie całkowitej przekraczająej 3,5 tony, oraz autobusów. W obszarze zbudowanym limit prędkości wynosi tyle samo co dla samochodów osobowych czyli 50 km/h a w strefie zamieszkania 20 km/h. Na drodze jednopasmowej poza obszarem zabudowania limit prędkości dla nich wynosi 70 km/h. A na drogach dwujezdniowych, wszystkich ekspresowych i autostradach limit prędkości wynosi 80 km/h. Na autostradach występuje jeszcze wyjątek dla autobusów – niektóre z nich spełniające określone w ustawie warunki techniczne mogą jechać na autostradzie z prędkością maksymalna 100 km/h.

Dodatkowe ograniczenia prędkości

Dodatkowo mamy w ustawie określone limity prędkości dla takich pojazdów jak:
Ciągnik rolniczy – jego dozwolona prędkość maksymalna jest ograniczona do 30 km/h, i dotyczy to także ciągnika z przyczepą.

Ciekawostką jest to ograniczenie: dotyczące pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – ograniczenie to wynosi 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza
obszarem zabudowanym.

Kolejny nieznany na ogół przepis dotyczy motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – taki pojazd może maksymalnie jechać 40 km/h;

Na koniec mamy jeszcze wzmiankę na temat hulajnogi elektrycznej i tzw. urządzenia transportu osobistego czyli pewnie jakiś segway’e itp. – ten limit wynosi 20 km/h.

To już wszystko, wymieniłem chyba wszystkie wymienione w ustawie podstawowe ograniczenia prędkości. O wille z nich przyznam szczerze sam nie miałem pojęcia jak ten przepis z 7-letnim dzieckiem, a warto jednak mieć ich świadomość

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl