Strona główna Aktualności Norwegia – obywatelstwo na wagę złota

Norwegia – obywatelstwo na wagę złota

przez Tomasz

W Norwegii zamieszkuje coraz więcej polskich rodzin, które postanowiły związać z tym krajem resztę życia. W takim przypadku niektóre z nich decydują się na ubieganie się o norweskie obywatelstwo. Pomocy w tym zakresie mogą udzielić im konsultanci z biura ATS.

Obywatelstwo norweskie. Jak je uzyskać?

By móc starać się o uzyskanie norweskiego obywatelstwa, trzeba przede wszystkim w Norwegii mieszkać, a nie tylko pomieszkiwać. Norweskie przepisy wymagają bowiem, by osoba ubiegająca się o norweskie obywatelstwo potrafiła udokumentować, że mieszkała na terenie Norwegii przez siedem lat w ciągu ostatniej dekady. Kluczowe jest więc udowodnienie, że w ostatnich dziesięciu latach to faktycznie Norwegia była zasadniczym domem dla ubiegającego się o norweskie obywatelstwo.

Zdaniem norweskiego ustawodawcy tak długi pobyt na norweskiej ziemi powinien skutkować równie dobrą znajomością języka norweskiego. Warto móc udokumentować udział w kursach językowych w wymiarze minimum 300 godzin.

Sprawą zupełnie oczywistą jest także wymóg przedstawienia oświadczenia o niekaralności. Nie można być też skazanym na przymusowe leczenie psychiatryczne.

Norwegia – obywatelstwo dla wytrwałych

Państwo norweskie stosuje jeszcze jeden wymóg, który powoduje, że Norwegami zostają ostatecznie osoby naprawdę zdeterminowane. Prawodawstwo norweskie nie toleruje tak zwanego podwójnego obywatelstwa. Oznacza to, że każdy Polak chcący nabyć obywatelstwo norweskie zobowiązany jest do zrzeczenia się obywatelstwa polskiego.

Paszport dla dziecka – Norwegia

Tymczasem polscy obywatele mogą przebywać oraz pracować w Norwegii bez konieczności zmiany obywatelstwa. Są jednak pewne zasady, o których warto pamiętać – jedna z nich dotyczy dzieci. O ile dorośli mogą wjechać do Norwegii na podstawie dowodu osobistego, o tyle podróżujące dzieci powinny mieć paszport – muszą mieć dokument tożsamości, ponieważ z racji niepełnoletniości nie posiadają dowodu osobistego. Paszport należy więc odpowiednio wcześniej wyrobić w Polsce.

Paszport dla dziecka urodzonego w Norwegii

Jako że w Norwegii przebywa wiele polskich rodzin, zdarza się, że na terenie Norwegii rodzą się dzieci. Wówczas pojawia się pytanie, jak zdobyć paszport dla dziecka urodzonego w Norwegii? Można tego dokonać za pośrednictwem polskiej ambasady w Oslo lub konsulatów znajdujących się w innych miastach. Wyrobienie paszportu w ten sposób kosztuje od 250 do 2000 koron norweskich.

Zasiłek rodzinny – Norwegia

Posiadanie paszportu może okazać się przydatne nie tylko przy przekraczaniu granicy – warto go mieć także przy załatwianiu wielu innych formalności. Norweski urzędnik może bowiem zapytać o paszport dziecka przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny w Norwegii. Pamiętajmy, że przysługuje on na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. To wiek, w którym młody człowiek otrzyma dowód osobisty, który w przypadku obywateli Unii Europejskiej w Norwegii będzie mógł zastępować paszport.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl