Strona główna Aktualności Narazie czy na razie? Jak powinno się pisać? 

Narazie czy na razie? Jak powinno się pisać? 

przez Tomasz

Narazie czy na razie? Popularne sformułowanie, którego używamy do pożegnania się z drugą osobą, może spowodować trudność w zapisie. 

Poprawną formą jest na razie, a zatem pisane oddzielnie. Dlaczego tak jest? Łatwo to zaobserwować, gdy sformułowania tego używamy w innym kontekście, podkreślając, że coś odkładamy na później. 

Na razie nie chce mi się tego robić.

Na razie to zostaw, zrobimy to później

Określenie na razie w tych zdaniach oznacza nic innego jak tymczasem, póki co i w formie potocznej jako pożegnanie ma podobny źródłosłów – mówiąc na razie! mamy na myśli, że zobaczymy się później. Określenie to składa się z przyimka na i rzeczownika raz i zgodnie z regułami języka polskiego takie połączenia powinny być zapisane z zachowaniem odstępu. 

Sytuacji nie zmienia fakt potoczności użytej frazy, ponieważ język polski również zakłada, że potoczne sformułowania powinny dostosowywać się do ogólnych zasad języka. Inaczej jest nieco z wyrażeniami slangowymi, do których na razie! się nie zalicza. Za slang uważane już jest jednak podobne słowo młodzieżowe nara! i to pisane jest razem. Wyrażenie slangowe rządzą się bowiem odrębnymi prawami od oficjalnych reguł językowych.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl