Strona główna Aktualności Napoje roślinne – czy to dobra alternatywa dla zwykłych napojów?

Napoje roślinne – czy to dobra alternatywa dla zwykłych napojów?

przez Tomasz

Napoje roślinne od dawna są cenione przez wegan i osoby nietolerujące laktozy, jako wartościowy, pożywny zamiennik mleka zwierzęcego. Nie można jednak nie wspomnieć, że w ostatnim czasie coraz częściej sięgają po nie także osoby, które nie stosują żadnych specjalnych diet. Czy naturalny napój roślinny rzeczywiście jest dobrą alternatywą dla zwykłych napojów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Świadomość żywieniowa Polaków rośnie z roku na rok. Dziś większość osób doskonale rozumie, co kryje się pod pojęciem zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Wafle ryżowe, pieczywo lekkie i sucharki zaczynają wypierać z naszego jadłospisu niezdrowe przekąski. Rozumiemy korzyści, jakie niesie ze sobą wysokiej jakości woda mineralna. Ograniczmy spożycie żywności przetworzonej i minimalizujemy udział cukru w codziennej diecie. Warto jednak wspomnieć, że w zdrowym jadłospisie powinno znaleźć się też miejsce dla napojów roślinnych.

Czy napoje roślinne mogą zastąpić mleko zwierzęce?

Mówiąc o napojach roślinnych, na myśli trzeba mieć produkty spożywcze przygotowane ze składników naturalnych, m.in. z owsa, nasion soi, ryżu, migdałów i orzechów. Często są określane mianem „roślinnego mleka” i nic dziwnego. Mogą być pite na zimno, ale bez problemu można je wykorzystać także do zabielenia kawy lub herbaty i jako składnik zup, sosów, dań i wypieków. Mając to na uwadze, należy uznać, że rzeczywiście stanowią alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

Nie można jednak nie wspomnieć, że o ich właściwościach decyduje nie tylko konsystencja czy smak. Napoje roślinne obfitują w cenne składniki odżywcze (przede wszystkim w białko i węglowodany, w niektórych przypadkach zawierają także niewielką ilość tłuszczu roślinnego), witaminy i minerały. Mówimy tu zatem o pełnoprawnym produkcie zastępczym.

Napoje roślinne jako alternatywa dla zwykłych napojów?

Czy jednak tego typu produkty mogą zastąpić zwykłe napoje? Cóż, nie do końca. Należy pamiętać, że podstawowym produktem nawadniającym powinna być woda naturalna. Po napoje roślinne nie można sięgać bez ograniczeń, o czym decyduje wspomniana wcześniej zawartość składników odżywczych i ich wartość energetyczna. Poza tym, benefity wynikające z ich spożywania są zupełnie inne niż te, które zapewniają napoje witaminowe, napoje energetyczne czy napoje izotoniczne.

Oczywiście, kiedy nachodzi nas ochota na coś pysznego i orzeźwiającego, można sięgnąć po szklankę napoju roślinnego. Jeżeli jednak chcielibyśmy pić ten produkt jak zwykłą wodę, doprowadziłoby to do znacznego zaburzenia dobowego bilansu kalorycznego. 

Napoje roślinne – jakie wybrać?

Wybierając napoje roślinne, najlepiej postawić na produkty pozbawione sztucznych zagęszczaczy, konserwantów, dodanego cukru i innych zbędnych substancji. Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że najlepszym wyborem są napoje Sonko, dostępne w sklepie OsheeShop. Oprócz wyśmienitych produktów roślinnych, znajdziesz tam także naturalną wodę mineralną Kinga Pienińska, która słynie z najwyższej jakości i korzystnych właściwości.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]