Strona główna Architektura Najwyższa latarnia morska w Polsce

Najwyższa latarnia morska w Polsce

przez Tomasz

Która latarnia morska jest najwyższa w Polsce? Najwyższą latarnią morską w Polsce, oraz nad całym Bałtykiem, jest latarnia w Świnoujściu. Ma ona wysokość wieży wynoszącą 68 metrów. Wybudowana została w połowie XIX wieku w zaledwie 3 lata z cegły. Czyni to ją także najwyższą latarnią morską na świecie wybudowaną właście z cegły.

Na szczycie latarni na wysokości ok. 65 metrów nad poziomem morza znajduje się taras widokowy na który można wejść po wykupieniu biletu wstępu. Na górę latarni wchodzi się po betonowych, wygodnych schodach. Jedynie ostatni etap składający się z kilku stopni jest dosyć niewygodny i zbliżony do metalowej drabinki. Ale przed tym etapem można odpocząć na specjalnie ustawionej w tym miejscu ławeczce.

Aby wejść na górę latarni morskiej w Świnoujściu trzeba pokonać łącznie 308 schodków. Co ciekawe, na trasie co jakiś czas znajduje się liczba, która wskazuje ile stopni już pokonaliśmy. W okolicy 120 schodka znajduje się dodatkowy taras widokowy.

Ze szczytu latarni morskiej w Świnoujściu rozpościera się przepiękny widok. Podziwiać możemy stąd wybrzeże Morza Bałtyckiego, Port Handlowy w Świnoujściu, ujście rzeki Świny do Morza, gazoport, oraz lewobrzeżną cześć miasta Świnoujście.

Poniżej zapraszam także do obejrzenia krótkiego wideo na którym pokazana jest droga dojazdowa do latarni, wejście na jej szczyt i widoki z samej góry. Podczas oglądania możemy także posłuchać wielu ciekawostek na temat samej latarni. Filmik znajduje się na bardzo ciekawym kanale w serwisie YouTube na którym pokazywane są także inne ciekawe miejsca znajdujące się nad polskim morzem i w Polsce. Serdecznie polecamy i zachęcamy także do jego subskrybowania.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl