Strona główna SpołeczeństwoKryminalistyka Największe organizacje przestępcze na świecie

Największe organizacje przestępcze na świecie

przez Tomasz

W dzisiejszym artykule sprawdzimy jakie są największe organizacje przestępcze na świecie. Organizacje takie są obecne w naszej rzeczywistości praktycznie od zawsze. W każdym praktycznie miejscu i czasie gdzie mamy do czynienia z dużą społecznością znajdzie się grupa ludzi nastawiona na działania niezgodne z prawem celem uzyskania różnych korzyści. Jest to podyktowane m.in. statystyką. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny i w wystarczająco dużej grupie zawsze znajdzie się jakaś liczba osób, które znajdą „inny” sposób na życie. Jeżeli tacy ludzie zaczną ze sobą współpracować w zorganizowanej grupie to może zrobić się bardzo niebezpiecznie. Podanie dokładnych danych odnośnie liczebności członków, którzy należą do danej organizacji jest oczywiście niemożliwe. Są to informacje, których nie znają nawet organy ścigania. Poniższe informacje to estymacje bazujące m.in. na liczbie zatrzymań, oraz zasięgu geograficznym danej struktury. Ułożyliśmy największe organizacje przestępcze na świecie względem szacowanej liczby członków.

10. Hell’s Angels

Liczba członków: 2 500.

Hell’s Angels czyli Aniołowie Piekła to klub motocyklowy wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Klub ten składa się z wielu mniejszych struktur, które zajmują się także legalnym biznesem. Grupa posiada „oddziały” głównie w USA i Kanadzie. Statut klubu wyklucza jakąkolwiek działalność przestępczą. Jednak wg. FBI Aniołowie Piekła są powiązani m.in. z handlem narkotykami, oraz kradzieżami.

9. D Company

Liczba członków: 5 000.

Nazwa D Company została nadana przez media indyjskiej organizacji przestępczej założonej przez Ibrahima Dawooda. Dawood to muzułmanin wywodzący się z Bombaju w Indiach. Organizacja D Company zajmuje się handlem narkotykami, działalnością terrorystyczną, oraz zabójstwami. Podejrzewa się także, że jest związana z Al Kaidą. Założyciel D Company, Ibrahim Dawood jest trzecią najbardziej poszukiwaną osobą na liście FBI.

8. Camorra

Liczba członków: 7 000

Początki tej włoskiej organizacji przestępczej sięgają XVII wieku. Początkowo, podejrzewa się, że było to tajne stowarzyszenie z hierarchiczną strukturą. Szczególnie rozkwitła w XIX wieku w trakcie obalania rządów monarchii we Włoszech. Politycy potrzebowali w tym czasie wsparcia i tym samym członkowie Camorry zdobyli ogromną władzę. Główną działalnością Camorry są haracze, handel narkotykami, oraz wymuszenia.

7. Mara Salvatrucha (MS-13)

Liczba członków: 30 000

Mara Salvatrucha to międzynarodowa organizacja przestępcza wywodząca się z Salwadoru. Jej głównym obszarem działania jest handel narkotykami pomiędzy USA i meksykańskimi kartelami. Ciekawostką jest fakt, że organizacja MS-13 wraz z innym gangiem są największym „pracodawcą” w Salwadorze.

6. Yakuza

Liczba członków: 39 000

Określenie Yakuza jest potoczną nazwą każdej organizacji przestępczej w Japonii. Poszczególne grupy Yakuzy mają hierarchiczną strukturę w które członkowie wyższego szczebla wydają polecenia niższym rangą. Organizacja posiada bardzo ścisły kodeks wewnętrzny za którego złamanie grożą bardzo surowe konsekwencje. Termin „hya-ku-sa”, oznacza „8,9,3” i wywodzi się z gry karcianej w której te liczby oznaczają najgorsze możliwe rozdanie.

5. Ndrangheta

Liczba członków: 60 000

Jest to kolejna na naszej liście organizacja przestępcza wywodząca się z Włoch, a dokładniej z leżącej na północy Kalabrii. Organizacja, a także rekrutacja nowych członków opiera się głównie na więziach rodzinnych. Ndrangheta zajmuje się głównie handlem narkotykami. Na tej działaności w 2013 roku zarobiła około 60 miliardów dolarów.

4. Kartel Sinaloa

Liczba członków: 60 000

Jeden z najbardziej znanych karteli narkotykowych na świecie, opowiada o nim m.in. serial Narcos produkcji Netfliksa. Kartel wywodzi się z regionu Sinaloa w Meksyku. Region ten słynie z ogromnych plantacji marihuany i opium. W związku z tym łatwo się domyślać, że głównym polem działalności przestępczej kartelu Sinaloa jest handel narkotykami. Głównym miejscem zbytu są Stany Zjednoczone. Organizacja przetrwała dzięki przemocy, porwaniom, oraz przede wszystkim korupcji wśród urzędników rządu meksykańskiego.

Wieloletnim szefem kartelu Sinaloa był Joaquin „El Chapo” Guzman. Boss trzy razy uciekał z więzienia aż ostatecznie został wywieziony do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku gdzie odbywa wyrok. Wyrok przeciwko El Chapo zapadł dopiero 17 lipca 2019 roku. Został skazany na dożywocie, plus 30 lat.

3. Triada

Liczba członków: 100 000

Triady to organizacje przestępcze działające na terenie Hongkongu i Chin kontynentalnych. Według historyków triady powstały w formie tajnych stowarzyszeń w Chinach kontynentalnych a następnie przeniosły się do Hongkongu po rewolucji komunistycznej. Zakres działania triad jest bardzo szeroki, poszczególne grupy zajmują się handlem narkotykami, przemytem, handlem ludźmi, prostytucją a także kradzieżą własności intelektualnych.

2. Cosa Nostra

Liczba członków: 250 000

Cosa Nostra, czyli włoska mafia, trzecia i zarazem największa na naszej liście, organizacja przestępcza wywodząca się z Włoch. Powstała w połowie XIX wieku na Sycylii. Cosa Nostra urosła w siłę w podobnym okresie jak inne organizacje przestępcze we Włoszech dzięki zamieszaniu politycznemu. Dzięki wielu powiązaniom z rządem i współpracą z innymi organizacjami przestępczymi mogli w prosty sposób rozwijać swoją działalność na wielką skalę. Głównym obszarem działania mafii były wymuszenia, hazard, prostytucja, pranie brudnych pieniędzy. Gdy Mussolini doszedł do władzy, szefowie Cosa Nostry przenieśli się za ocean, do USA i Kanady gdzie kontynuowali działalność.

1. Bratva

Liczba członków: 300 000

Bratva czyli rosyjska mafia. Szacuje się, że jest największą na świecie organizacją przestępczą. Jest obecna w większości krajów byłego Związku Radzieckiego, całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Według niektórych źródeł opisywana jest jako najlepiej zorganizowana organizacja przestępcza o strukturze quasi-militarnej na całym świecie. Jej historia sięga czasów przed Leninem, gdy mniejsze grupy prowadziły już interesy czarnorynkowe. Bratva zajmuje się głównie handlem narkotykami, handlem ludźmi, prostytucją, oraz handlem bronią.

Powyższe informacje na temat największych organizacji przestępczych na świecie pochodzą z artykułu: 10 Largest Criminal Organizations to Ever Exist

Inne ciekawe wpisy

1 komentarz

alex 15 stycznia 2022 - 22:48

Zastanawiam się dlaczego nie pisze się nic na temat grupy przestępczej Gang Stalking, przecież jest to grupa powołana przez służby i ma zasięg międzynarodowy również jest grupą przestępczą zorganizowaną. Czyżby służby miała prawo do stosowania bezprawia i werbowania w swe szranki psychopatów o skłonnościach sadystycznych jako płatnych tajnych morderców coś tu chyba jest nie tak.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl