Strona główna Aktualności Najgłębsze jeziora Świata – Lista TOP9

Najgłębsze jeziora Świata – Lista TOP9

przez Tomasz

Cześć! Jeżeli jesteś ciekawy tajemnic i ciekawostek z otaczającego świata, to dobrze trafiłeś. Zapraszam do głębin najbardziej fascynujących jezior naszej planety.

Tajemnice ukryte pod wodą

Od wieków ludzie byli zafascynowani tym, co kryje się pod powierzchnią wód. Wierzyli w morskie potwory, ukryte skarby i zaginione miasta. Współczesna technologia pozwala nam zgłębiać tajemnice wód, ale wiele miejsc wciąż pozostaje nieodkrytych. Dziś opowiem Wam o dziewięciu najgłębszych jeziorach świata.

9. Jezioro Crater

Jezioro Crater, z głębokością 592 metrów, jest najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w stanie Oregon, w Parku Narodowym Jeziora Kraterowego. Powstało około 7,700 lat temu, gdy wulkan Mount Mazama zawalił się po erupcji. Jego wyjątkowa, głęboka niebieska barwa jest efektem czystości wody, która pochodzi głównie z opadów deszczu, ponieważ jezioro nie ma żadnych dopływów w postaci rzek.

8. Jezioro Great Slave

Na miejscu ósmym mamy Jezioro Great Slave, z głębokością 614 metrów. Jest to najgłębsze jezioro Ameryki Północnej, położone w Kanadzie. Nazwane na cześć grupy Indian Atabaska, znanych jako Niewolnicy. Przez pół roku można po nim jeździć samochodem czy ciężarówką, ponieważ jest zamarznięte.

7. Jezioro Ysyk

Jezioro Ysyk w Górach Tien Shan w Kirgistanie kryje w sobie głębokość 668 metrów. Pomimo mroźnych temperatur w okolicy, jezioro nigdy nie zamarza. Było ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku, a w jego pobliżu znaleziono artefakty pierwszych osadników Kirgistanu.

6. Jezioro Nyasa (Malawi)

Jezioro Nyasa (lub Malawi) ma głębokość 706 metrów i jest położone między Mozambikiem, Tanzanią i Malawi. Należy do grupy wielkich jezior afrykańskich i jest domem dla 15% wszystkich gatunków ryb słodkowodnych na świecie.

5. Jezioro O’Higgins/San Martín

Z głębokością 836 metrów, Jezioro O’Higgins/San Martín znajduje się na granicy Chile i Argentyny. Ma ono dwa imiona w zależności od kraju i jest zasilane przez lodowiec O’Higginsa, co nadaje mu charakterystyczny mleczno-turkusowy kolor.

4. Jezioro Vostok

Jezioro Vostok w Antarktydzie, z głębokością 900 metrów, jest unikalne – ukryte jest pod prawie 4 km lodu. Jest to największe znane jezioro podlodowcowe, a badacze odkrywają w nim ciągle nowe formy życia.

3. Morze Kaspijskie

Jest to największe słone jezioro świata z głębokością 1025 metrów, położone między Górami Kaukazu a stepem Azji Środkowej. W południowej części osiąga głębokość 1000 metrów.

2. Jezioro Tanganyika

Z głębokością 1436 metrów, Jezioro Tanganyika jest drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Znajduje się na granicy czterech krajów i jest ważnym źródłem pożywienia dla lokalnych społeczności.

1. Jezioro Bajkał

Na pierwszym miejscu mamy Jezioro Bajkał o głębokości 1620 metrów. To najgłębsze jezioro na świecie, które zawiera ponad 20% niezamarzniętej słodkiej wody. W jego wodach można znaleźć fokę bajkalską, jedyny słodkowodny gatunek foki na świecie.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl