Strona główna Architektura Najdłuższe autostrady na świecie TOP 10

Najdłuższe autostrady na świecie TOP 10

przez Tomasz

Jakie są najdłuższe autostrady na świecie i gdzie się znajdują? Zebraliśmy dla Was 10 najdłuższych autostrad wraz z ich lokalizacją i długością. Następnie ułożyliśmy względem długości poniżej.

10. Autostrada I-80

Długość: 4 666 km

Autostarda I-80 łączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ciągnie się od miasta San Francisco i biegnie aż do zachodniej części Stanów (rzeki Hudson i autostrady I-95).

9. Autostrada I-90

Długość: 4 861 km

Dziewiątą, najdłuższą na całym świecie jest autostrada I-90. Podobnie jak I-80 również łączy wschodnie i zachodnie wybrzeże USA, jednak bardziej na północ. Jest dłuższa od I-80 o niecałe 200 km. Droga ta łączy stany Waszyngton i Massachusetts.

8. Droga stanowa nr 6 (US Route 6)

Długość: 5 148 km

Droga stanowa nr 6 była najdłuższą autostradą w Stanach Zjednoczonych w okresie 1936 do 1964. Droga biegnie od stanu Kalifornia na zachodzie do Massachusetts na wschodnim wybrzeżu USA.

7. Droga stanowa nr 20 (US Route 20)

Długość: 5 415 km

US Route 20 to najdłuższa autostrada w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak inne najdłuższe amerykańskie autostrady przebiega od wschodniego wybrzeża po zachodnie. Łączy północne stany, Oregon i Massachusetts.

6. China National Highway 318

Długość: 5 476 km

China National Highway 318 czyli Chińska Autostrada Narodowa nr 318. Biegnie od Szanghaju do Zhangmu. Odcinek tej drogi między miastami Lhasa i Zhangmu nazywany jest „Autostradą Przyjaźni”.

5. Golden Quadrilateral Highway Network

Długość: 5 846 km

Sieć autostradowa Golden Quadrilateral Highway Network znajduje się w Indiach i łączy najważniejsze miejsca przemysłowe, kulturalne i największe miasta tego kraju. Jej budowę rozpoczęto w 2001 roku i trwała aż do roku 2012.

4. Autostrada transkanadyjska

Długość: 7 821 km

Autostrada transkanadyjska przebiega przez wszystkie, dziesięć kanadyjskich prowincji. Droga ta rozgałęzia się w wielu miejscach na dwa odcinki, ale nadal traktowana jest jako jedna autostrada zwana transkanadyjską. Najwyższe miejsce autostrady nosi nazwę „Kicking Horse Pass” i ma wysokość 1643 m.

3. Autostrada Transsyberyjska

Długość: 11 000 km

Znajdująca się w Rosji autostrada transsyberyjska łączy miasto Sankt Petersburg i Irkuck. Przebiega przez większą część kontynentu Azjatyckiego. Historia pierwszej budowy tej drogi sięga roku 1800.

2. Autostrada nr 1 w Australii

Długość: 14 500 km

Autostrada nr 1 w Australii przebiega dookoła całego kontynentu a jej odcinek znajduje się także na wyspie, Tasmanii. Autostrada nr 1 przebiega przez większość głównych miast na kontynencie.

1. Autostrada Panamerykańska

Długość: 48 000 km

Najdłuższa autostrada świata deklasuje wszystkie inne konkurencyjne, najdłuższe autostrady na świecie. Jej długość wynosi aż 48 000 km. Autostrada Panamerykańska przebiega przez dwa kontynenty, Amerykę Południową i Północną. Znajduje się także w Księdze Rekordów Guinessa jako najdłuższa zmotoryzowana droga świata. Rozpoczyna się na północy w Prudhoe Bay na Alasce i biegnie aż na południe do Ushuaia w Argentynie.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl