Strona główna Aktualności Najczęstszy kolor oczu Polaków

Najczęstszy kolor oczu Polaków

przez Tomasz

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka barwa tęczówek jest najpopularniejsza na świecie? Otóż według statystyk, brązowy kolor oczu występuje aż u 90% ludzi na całym świecie. Jest to zdecydowanie najczęściej występujący odcień tęczówek, co czyni go dominującym na globalną skalę.

Brązowe oczy: dominujący kolor w różnych częściach świata

Mieszkańcy Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Północnej bardzo często mają brązowe oczy. W Europie, Oceanii i Ameryce Północnej również występują one często, chociaż w niektórych populacjach europejskich nie są równie dominujące. Kolor brązowy jest uważany za najbardziej dominujący na świecie, co potwierdzają dane statystyczne. Warto również wspomnieć, że często występują mieszanki kolorów, takie jak brązowy z zielonym, gdzie barwa jest określana na podstawie dominującego odcienia. Także w Polsce kolor brązowy jest najczęściej spotykanym kolorem oczu.

Niebieskie oczy: drugi najpopularniejszy kolor na świecie

Drugą najpopularniejszą barwą tęczówek na świecie jest niebieski, który występuje u 7% populacji. Jest to szczególnie powszechne w krajach o przeważającej ilości osób o jasnym kolorze włosów i oczu, jak na przykład w Polsce. W 1955 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że jasne kolory włosów i oczu występują odpowiednio u 55,9% i 72,4% polskiej populacji. Stosując skalę Martina, szacuje się, że jasne oczy występują u 45-50% osób, a ciemne u około 20%.

Zielone oczy: rzadki kolor oczu o niezwykłej popularności na Islandii

Zielone oczy są dość rzadkie, występują u zaledwie 1% populacji na całym świecie. Ciekawostką jest jednak fakt, że na Islandii aż 89% kobiet ma zielone tęczówki. Jest to zatem wyjątkowo popularny kolor oczu w tej części Europy.

Szary kolor oczu: najmniej popularny na świecie

Szary kolor oczu jest jeszcze rzadszy niż zielony, występując u zaledwie 2% populacji. Ten niezwykły odcień tęczówek jest jednak bardzo pożądany ze względu na swoją oryginalność i wyjątkowy wygląd.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl