Strona główna Aktualności Na czym polega unieważnienie małżeństwa?

Na czym polega unieważnienie małżeństwa?

przez Tomasz

Pojęcie małżeństwa kojarzy się większości Polaków z trwałym, nierozerwalnym związkiem dwóch osób. Zgodnie z aktualnymi przepisami w naszym kraju, możemy wziąć ślub kościelny lub cywilny. Jakie są prawne różnice między tymi dwoma sposobami i jak wygląda w obu przypadkach procedura unieważnienia małżeństwa? Czy jest to w ogóle możliwe, a jeśli tak to w jakich przypadkach?

Rodzaje ślubów w Polsce

Na samym początku warto dowiedzieć się, na czym polegają te dwa sposoby zawierania małżeństw. Pierwszym z nich jest ślub cywilny, zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego, którego udziela uprawniona  do tego osoba, czyli urzędnik. Drugim jest ślub kościelny, zawierany w świątyni w zależności od wyznania narzeczonych. W Polsce wciąż najwięcej małżeństw jest zawieranych właśnie w ten sposób, a najczęściej ma to miejsce w Kościele Katolickim. Najważniejszą różnicą między nimi jest to, że małżeństwo zawarte w urzędzie jest traktowane jako instytucja prawna, która niesie za sobą wiele prawnych konsekwencji, a Kościół traktuje związek małżeński jako sakrament. Nie funkcjonują tam pojęcia takie jak rozwód kościelny, czy też unieważnienie małżeństwa. Prawo kanoniczne określa małżeństwo jako nierozerwalny związek, co powoduje, że znacznie trudniej jest taki związek zakończyć. 

Unieważnienie małżeństwa zgodnie z polskim prawem

Kościół katolicki w teorii nie przewiduje czegoś takiego, jak unieważnienie małżeństwa. Jednak przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jak najbardziej dopuszczają tę możliwość zarówno dla małżeństw kościelnych, jak i cywilnych. Jest to możliwe w przypadku, w którym sąd po zapoznaniu się z daną sprawą uzna, że zaistniałe okoliczności są w zupełności wystarczające, by taki związek unieważnić. Przesłankami takiego typu są np. przeszkody małżeńskie, do których należą np. młodociany wiek, niemoc płciowa, czyli impotencja, pokrewieństwo, powinowactwo, zatajone choroby psychiczne czy bigamia. Przesłanką do unieważnienia małżeństwa jest także brak pełnomocnictwa. Warto jednak wiedzieć o tym, że małżeństwo ma pełną ochronę prawną do momentu, w którym jego unieważnienie stanie się prawomocnym wyrokiem. Najważniejszym skutkiem dokonania unieważnienia małżeństwa jest zmiana kwestii dotyczących stosunków majątkowych byłych małżonków oraz opieki nad dziećmi. Wówczas postępuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi procedur rozwodowych. Jak widać mimo tego, że unieważnienie małżeństwa jest możliwe, nie jest to tak łatwy i szybki proces, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też warto dokładnie rozważyć i przemyśleć decyzję zawarcia związku małżeńskiego. Więcej szczegółów na ten temat poznasz udając się na stronę internetową https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-rodzinne/

Unieważnienie małżeństwa - w jakich przypadkach jest możliwe?

Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa

Mimo tego, że dla Kościoła Katolickiego małżeństwo jest trwałym, nierozerwalnym związkiem podniesionym do rangi sakramentu, wciąż istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, w których można stwierdzić jego nieważność. Pojęcie rozwodów wprawdzie nie istnieje, jednak by móc po raz kolejny stanąć przed ołtarzem można starać się o tzw. unieważnienie poprzedniego małżeństwa kościelnego. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie procesu przed sądem kościelnym, który polega na uczestnictwie w indywidualnych przesłuchaniach. W tym wypadku podstawą do unieważnienia małżeństwa są tylko i wyłącznie przepisy zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Celem takiego procesu jest udowodnienie przed sądem kościelnym, że taki związek nie istniał i z powodu pewnych okoliczności nie mógł zostać uznany za ważny.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]