Strona główna GeografiaEuropa Morze Bałtyckie – Ciekawostki i fakty o Bałtyku [Topowa 8]

Morze Bałtyckie – Ciekawostki i fakty o Bałtyku [Topowa 8]

przez Tomasz

Morze Bałtyckie zwane w skrócie Bałtykiem jest najbliższe naszym polskim sercom ponieważ jest jedynym Morzem do którego nasz kraj ma dostęp. Dzisiaj postanowiłem przygotować dla Was kilka ciekawostek i faktów związanych właśnie z naszym polskim morzem. Mam nadzieję, że materiał okażę się dla Was ciekawy, oraz że nie wiedzieliście wszystkiego.

Dla osób, które wolą słuchać i oglądać, poniżej przygotowaliśmy wideo na naszym kanale w którym pokazujemy i omawiamy ciekawostki o Morzu Bałtykim.

Ciekawostki o Morzu Bałtyckim na YouTube

1. Jak długa jest linia brzegowa Morza Bałtyckiego? 

Na początek czy wiecie długa jest linia brzegowa Bałtyku? Poniżej możecie zobaczyć satelitarne ujęcia naszego morza z widoczną linią brzegową. 

Morze Bałtyckie, Zrzut ekranu z Google Earth

Linia brzegowa Bałtyku liczy 8100 kilometrów. Aby zobrazować jak duża jest to liczba porównajmy ją do najdłuższej w Polsce linii kolejowej łączącej Świnoujście i przemyśl. Ma ona 986 kilometrów, czyli musilibyśmy przejechać nią ponad 8 razy aby przebyć dystans równy linii brzegowej naszego morza. 

2. Ile fok żyje w Morzu Bałtyckim?

Druga ciekawostka dotyczy fok mieszkających w Morzy Bałtyckim. Czy wiecie, ze ich populacja liczy około 40 000 osobników?  Czy to wiele? Warto w tym miejscu wspomnieć, ze około 100 lat temu żyło ich tutaj około 100 000. 

Co ciekawe z powodu skażenia wód, oraz masowego tępienia tych pięknych zwierząt przez ludzi w pewnym momencie lat 70-tych ich populacja zmniejszyła się do zaledwie 3 000. Dzięki rozpoczętym w latach 80-tych wysiłkom na rzecz uratowania ich populacji udało się ją zwiększyć do wspomnianych 40 000. Te wachania pokazują jak na dłoni jaki wpływ ma człowiek na żyjące razem z nami gatunki i to od nas zależy czy będzie on pozytywny czy negatywny. 

3. Gdzie znajduje się najgłębsze miejsce w Bałtyku i ile ma metrów? 

Najgłębszym miejscem Morza Bałtyckiego jest głębia Landsort znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów od Sztokholmu w Szwecji. Mierzy ona aż 459 metrów pod poziomem morza. Aby pokazać Wam skalę tej głębokości powiem Wam, że wystarczyłaby prawie aby zmieścić pod wodą dwa stojące na sobie pałace kultury i nauki z Warszawy gdzie każdy z nich wraz z anteną mierzy 237 metrów. Nad wodą wystawałoby zaledwie 15 metrów anteny. 

4. Ile Państw leży nad Bałtykiem?

Czy jesteście w stanie powiedzieć ile dokładnie Państw leży nad Bałtykiem i wymienić je nazwy? Ja osobiście musiałem sobie odświeżyć tą wiedzę. 

Nad morzem bałtyckim znajduje się 9 krajów. Są to Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Finlandia, Szewcja, Dania i Niemcy. Całkiem sporo jak na dość małe morze. 

5. Ile wynosi zasolenie Bałtyku?

Każdy kto był i kąpał się w Bałtyku potwierdzi, ze woda jest słona. Ale czy wiecie ile wynosi zasolenie naszego morza? Średnio jest to 7 promili czyli wcale nie tak dużo bo jest to ok 7 gramów soli w litrze wody. Najbardziej słona woda jest w duńskich cieśninach, Kattegatt i Skagerrak gdzie dochodzi do 20 promili.

Dla porównania zasolenie w morzu śródziemnym wynosi nawet ponad 35 promili a morza martwego 260 promili czyli 26 procent. 

6. Która wyspa Bałtyku jest największa?

Pamiętacie z geografii która wyspa na Bałtyku jest największa i jaką ma powierzchnię? 

Jest nią Szwedzka Gotlandia o powierzchni 3144 kilometrów kwadratowych i populacji liczącej ponad 57 000 osób. Powierzchniowo jest to naprawdę duży obszar. Dla porównania powierzchnia miasta Warszawy wynosi 517 km kwadratowych.  Czyli na wyspie weszłoby kilka miast tej wielkości. 

7. Jak wysokie fale są na Bałtyku?

Wiele osób szczególnie przed podróżą statkiem zastanawia się na pewno jak wysokie są fale na Bałtyku?  Średnia wysokość fali naszego morza wynosi 5 metrów. Jednak w trakcie sztormów osiągają one często 10 metrów wysokości. 

Według Wikipedii w Grudniu 2004 roku w czasie sztormu w rejonie północnego Bałtyku, zarejestrowano pojedynczą falę o wysokości prawie 14 m. Porównajmy teraz te 10 czy nawet 14 metrów wysokości z naszym wzrostem a uświadomimy sobie, że wcale nie są to niskie fale. 

8. Ile portów znajduje się nad Bałtykiem

Morze Bałtyckie nie jest wcale bardzo duże. Zdajecie sobie sprawę, ze znajduje się tutaj ponad 200 portów z czego 190 przeładowuje rocznie ponad 50 000 ton ładunków? 

A który z nich jest największy? Pod względem przeładunków królują tutaj porty Rosyjskie z ktorych najwięcej bo ponad 98 milionów ton przeładowuje port Ust Ługa. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]