Strona główna Dom i ogród Materace i stelaże do łóżek – jakie wybrać?

Materace i stelaże do łóżek – jakie wybrać?

przez Tomasz

Materace i stelaże do łóżek mają znaczenie nie tylko w przypadku osób schorowanych i skarżących się na dolegliwości bólowe. W każdym przypadku są podstawą zdrowego snu. Wygodny materac zagwarantuje podparcie całego ciała, a dzięki stelażowi będziemy mogli unieść głowę na przykład na czas posiłku czy do czytania książki. Na jaki materac i stelaż się zdecydować?

Materace do łóżek to podstawowy element sypialni. Najczęściej decyzje zakupowe zaczynamy od zakupu ramy łóżek, które potem wypełniamy odpowiednimi materacami. Wprawdzie jest to wygodne, zwłaszcza że ramom łóżek nie poświęcamy większej uwagi – mają być estetyczne, funkcjonalne i pasujące do wnętrza – jednak często zapominamy, że to materac ze stelażem jest nierozerwalną parą, która ma ogromne znaczenie dla zdrowego wypoczynku. Dlatego warto zerwać z takim myśleniem, a część sypialnianą traktować jako całość. Zarówno do łóżka, materaca, jak i stelaża należy podejść z takim samym zaangażowaniem.

Łóżka i stelaże – para nierozłączna

Przy zakupie nowego łóżka myślimy prędzej o wygodnym materacu, zapominając, że powinien on opierać się na solidnej konstrukcji. Nie tylko rama łóżka ma znaczenie, ale również stelaż – tylko wtedy będziemy mogli zapewnić idealne oparcie dla naszego ciała. To stelaż do łóżka jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ od tego, jak materac na nim leży i jak został wykonany zależy jakość snu. Sama rama łóżka dyktuje, jaki powinien być materac, a konkretnie, jakie są minimalne i maksymalne wymiary – długość, szerokość, a także wysokość.

Materace i stelaże do łóżek najlepiej kupować jako komplet od jednego producenta. Zyskamy wówczas pewność, że oba elementy są ze sobą kompatybilne, co pozwoli cieszyć się niezrównanym komfortem. W przypadku stelaża coraz popularniejsze stają się stelaże z regulacją elektryczną, które umożliwiają uniesienie głowy, pleców i nóg – wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie. Dostępny jest również stelaże statyczne, bez regulacji, które wykonane są zazwyczaj ze specjalnych, lekko wygiętych listewek drewnianych, to jest z drewna bukowego, brzozowego czy sosnowego.

Warto na chwilę zatrzymać się przy stelażu regulowanym elektrycznie. Te najdroższe, których cena potrafi osiągnąć nawet 10 tysięcy złotych, oferują wiele udogodnień. Przykładem jest marka TEMPUR® oferująca nie tylko luksusowe materace, ale również łóżka i stelaże. Model stelaża Premium Flex 4000 wyposażony został w napęd czterema silnikami, elementy sprężynowe z indywidualną regulacją twardości, izolację napięcia sieciowego. Możemy stelażem sterować za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dodatkowo stelaż możemy doposażyć w jednostkę masującą oraz funkcję awaryjnego opuszczania.

Stelaż sterowany elektrycznie jest lepszym rozwiązaniem niż stelaż ręczny. Jest lepszy jakościowo oraz oferuje pełny luksus, które zapewnia wielopłaszczyznowa regulacja stref, gdy w ręcznych regulować można tylko w dwóch płaszczyznach.

Najlepsze materace do spania

Materace do łóżek wybieramy najczęściej, kierując się rodzajem oraz ich twardością – i to jest najlepsza praktyka. Istnieje kilka głównych wersji materiałowych, które decydują o własnościach termicznych i antyalergicznych.

Obecnie wyróżniamy cztery główne rodzaje materacy, a mianowicie sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe oraz piankowe. Najtańszymi są materace bonelowe (inaczej sprężynowe), których wkładem są zwoje drutu – im więcej jest zwojów, tym konstrukcja materaca jest bardziej zbita i zapewnia lepsze podparcie dla ciała. Najlepszy materac to ten wykonany z pianki, ponieważ gwarantuje więcej punktów podparcia. Ponadto piankowe egzemplarze mogą być wysokoelastyczne, czyli o wysokiej sprężystości, oraz termoplastyczne – to takie, które wykorzystują tak zwaną piankę leniwą. Zdaniem ekspertów materace piankowe termoelastyczne uchodzą za najlepsze, ponieważ tworzy się na nich tak jakby odlew ciała, co zapewnia lepsze ukrwienie i ułożenie ciała.

Pamiętajmy, że ważnym czynnikiem decydującym o zakupie danego materaca jest nie tylko materiał, z jakiego został wykonany, ale również grubość. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób cięższych – wówczas przyjmuje się, że materac nie powinien być cieńszy niż 15 centymetrów. Na rynku z powodzeniem znajdziemy materace grubsze – do nawet 27 centymetrów grubości. Dlaczego jest to ważne? Spanie na zbyt cienkim materacu może być po pierwsze niewygodne, szczególnie dla osób śpiących na boku, po drugie może spowodować przyjmowanie nieprawidłowej pozycji do spania, co skutkować będzie bólami o poranku.

Pamiętajmy, że materac ma być oparciem dla naszego ciała, ma amortyzować i ergonomiczne wypełniać krzywizny ciała, a płaski i cienki materac tego nie zapewnia.

Poduszki Tempur

Twardy czy miękki materac?

Fizjoterapeuci i lekarze są zgodni: najlepsze są materace o średnim stopniu twardości, ponieważ nie powodują ani nieprzyjemnego gniecenia, ani też zapadania ciała. Jednak to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to ilość stref twardości.

Eksperci wyłonili siedem punktów ciężkości ludzkiego ciała – to tam powinny się znaleźć strefy twardości. Standardowo w materacach spotkamy od 3 do 7 stref, gdzie 3 to wartość minimalna oznaczająca wzmocnienie na linii bioder. Jeżeli materac ma 7 stref, wówczas podparcie zyskają również barki, ramiona i nogi. Jest to o tyle ważne, że na przykład osoby z puchnącymi stopami powinny mieć dobre oparcie w dolnych rejonach ciała, na dodatek możliwość podniesienia materaca, a osoby skarżące się na bóle w odcinku lędźwiowym powinny wybrać materac z możliwością regulacji twardości w środkowej części konstrukcji.

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest również łóżko ze stelażem. Praktycznym rozwiązaniem jest rezygnacja z podnóżka w ramie, dzięki czemu do łóżka dostaniemy się z każdej strony. Wezgłowie może nam się przydać do czytania książek czy oglądania telewizji – pamiętajmy, że łóżko nie służy wyłącznie do snu, ale ogólnie pojętego wypoczynku. Dzięki materacowi ze stelażem zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza, a to z kolei pomoże utrzymać optymalną temperaturę ciała. Ponadto stelaże mają specjalną elastyczną konstrukcję, składającą się z łączonych elementów, które można regulować pojedynczo poprzez obrót i dopasować poziom twardości dla jak najlepszej wygody. Stelaże mogą być również elastyczne i sprężyste (wersja flex), przez co będą się uginać i przejmować ciężar ciała, odciążając tym samym materac, co wydłuży jego żywotność. W niektórych modelach umieszczane są także regulacje twardości, która można dostosować do swoich potrzeb.

Dobry materac to zdrowy sen

Aż 92% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez organizację National Sleep Foundation w 2011 roku wskazało, że wygodny materac jest dla nich ważny i zapewnia dobry sen. Wyniki tego badania stały się inspiracją dla przeprowadzenia w USA kampanii społecznej zwiększającej świadomość, że nieodpowiednio dobrany materac może spowodować nie tylko problemy z zasypianiem, ale również problemy ze zdrowiem.

Specjaliści, którzy przyłączyli się do kampanii, przekonywali, że jeśli się nie wysypiamy, to ciągle odczuwamy stres. Wskazywali na badanie przeprowadzone w 2009 roku, którego wyniki są jednoznaczne: wraz ze wzrostem jakości snu w wyniku wymiany materacy na nowe zmniejszyły się typowe dolegliwości poranne jak sztywność karku i nóg, bóle w kręgosłupie, ponadto badani czuli większy przypływ energii i byli mniej podatni na stresy.

Nawet psychologowie zapewniają, że  komfortowy sen jest ważny dla samopoczucia i wypoczynku, z kolei ma to wpływ na zdrowie psychiczne. Problemy ze snem mogą przyczyniać się do dolegliwości natury psychicznej, emocjonalnej, a nawet depresji. Dlatego, jeśli cierpimy na bezsenność lub mamy problemy z zasypianiem, pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się temu, na czym śpimy – jeśli materac ma więcej niż 10 lat, najlepiej go wymienić na nowy.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]