Ławki do ćwiczeń są niezbędnym elementem wyposażenia każdej siłowni. Zdecydowanie ułatwią również treningi wykonywane w domu. Wiele osób błędnie uważa, że sprzęt ten można łatwo zastąpić kanapami czy krzesłami. Ławeczki to obecnie multifunkcyjny sprzęt, którego nie sposób niczym zastąpić.
Rodzaje ławek do ćwiczeń
Ławki do ćwiczeń stały się częścią wyposażenia każdej sali treningowej. Wraz z rozwojem treningów siłowych zaczęły powstawać różne rodzaje tego sprzętu, które są pomocne przy wzmacnianiu konkretnych partii mięśni. Przede wszystkim rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje ławek: proste i skośne.
Ławki proste
Zalecane początkującym użytkownikom. Pozwalają na stabilne ułożenie ciała przy wykonywaniu wszelakich ćwiczeń z obciążeniem. Deska jest w idealnie równoległej pozycji do podłoża. Do takich ławek można dołączyć stojak na sztangę, dzięki czemu gryf będzie bezpieczny, a użytkownik w sposób prawidłowy będzie trenować wyciskanie.
Ławki skośne
Sprzęt ten używany jest przede wszystkim do wzmocnienia mięśni brzucha. Deska ma już wyprofilowane oparcie, które pozwala na efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń na tę partię. Bardzo często na jej końcu znajdziemy uchwyty umożliwiające zaczepienie stóp i utrzymanie ich w stałej pozycji.
Obecnie największą popularnością cieszą się ławki, które są połączeniem obu rodzajów. Mają one specjalną regulację, którą można dowolnie zmieniać i dopasowywać do typu ćwiczeń. Regulowanie kąta nachylenia sprzyja wzmacnianiu różnych partii mięśni.
Ławki ułatwiające wszechstronny trening
Ławki regulowane dla wielu użytkowników są wystarczające do domowego treningu. Jednak warto sobie uświadomić, że ogromny wybór ławek do ćwiczeń pozwala na spersonalizowanie sprzętu. Można skorzystać z licznych udogodnień, jak modlitewniki, zapiętki, dźwignie, linki do ćwiczeń czy stojaki na gryfy i hantle. Wybór tych elementów powinien zależeć od rodzajów wykonywanych ćwiczeń.
W przypadku problemów z kręgosłupem warto pomyśleć o ławce grawitacyjnej, która, poprzez odwrócenie pozycji, odciąża plecy i ułatwia wykonywanie bardziej skomplikowanych treningów.
Zalety korzystania z profesjonalnego sprzętu
W domowej siłowni początkujący korzystają z elementów wyposażenia domu, by móc wykonywać ćwiczenia. Bardzo często wyciskanie ciężarów na podłodze czy kanapie kończy się kontuzjami i bólami pleców. Ławeczka zapewnia utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała i nie obciąża odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Sprzęty dodatkowe, jak stojaki na gryf czy hantle, zapewniają również bezpieczeństwo, organizując przestrzeń, w której odbywa się trening.