Strona główna GeografiaPolska Który Park Narodowy jest najstarszy w Polsce?

Który Park Narodowy jest najstarszy w Polsce?

przez Tomasz

W naszym kraju znajdują się 23 piękne Parki Narodowe. Który z nich jest najstarszy w Polsce?

1 czerwca 1932 roku rezerwat w Pieninach został przekształcony na pierwszy w Polsce Park Narodowy. Czyni to Pieniński Park Narodowy najstarszym w Polsce. W momencie pisania tego wpisu mamy rok 2020 co oznacza, że ma on już 88 lat.

Pieniński Park Narodowy zajmuje powierzchnię 26,46 kilometrów kwadratowych i znajduje się blisko granicy ze Słowacją w województwie Małopolskim, na północny-wschód od Zakopanego (ok. 30 km w linii prostej).

Drugim w kolejności, najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, który założony został w tym samym roku, ale dwa miesiące później.

Inne ciekawe wpisy

1 komentarz

Jaki jest najstarszy park narodowy na świecie? » Odpowiedzi na pytania 22 marca 2021 - 16:16

[…] Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy, założony w 1932 roku. Natomiast na świecie najstarszy park tego typu znajduje się w Stanach Zjednoczonych – jest to słynny Park Narodowy Yellowstone, który znajduje się na terytorium aż trzech północno-centralnych stanów: Idaho, Montany i (głównie) Wyoming. Został on założony decyzją prezydenta Ulyssesa Granta, bohatera wojny secesyjnej, w 1872 roku. Znajduje się tu jeden z największych naturalnych ekosystemów na półkuli północnej, obejmujący tysiące gatunków roślin i zwierząt. Żyją tu też liczni przedstawiciele megafauny, tacy jak wilki, łosie, bizony, pumy i niedźwiedzie grizzly. […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl