Część zwierząt w trakcie zimy zapada w sen zimowy oczekując w ten sposób nadejścia cieplejszych dni i większej ilości, łatwego do zdobycia pokarmu. Wiąże się to z okresowym spowolnieniem procesów życiowych i zmianami w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych. Wszyscy praktycznie wiedzą, że m.in. takim gatunkiem są niedźwiedzie. Które jeszcze, poza niedźwiedziami, zwierzęta zapadają w sen zimowy?
Trzmiele
Trzmiele mają bardzo interesujący i strategiczny cykl życia. Część z nich zapada w sen zimowy, część po prostu ginie. Gdy przychodzą cieplejsze dni królowe trzmieli budzą się i wychodzą z nor wygrzebanych w ziemi. Następnie, składają jaja. Nowe królowe łączą się w pary z samcami, a gdy nadejdzie zima zapadają w sen zimowy aby na wiosnę odtworzyć cały cykl. Stare królowe, robotnice i samce giną wraz z nadejściem zimy. Okres snu zimowego u trzmieli może trwać do dziewięciu miesięcy. Jeszcze jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?
Jeże
Jeże przed nadejściem zimy przygotowują się do snu zimowego zwanego letargiem. Spędzają go w leśnych kryjówkach. Ich tajną bronią jest temperatura ciała. W trakcie letargu jeże obniżają temperaturę ciała dopasowując ją do temperatury otoczenia. Co ciekawe, w trakcie zimy jeże mogą się poruszać, jednak w sposób mocno ograniczony. Letarg jeży trwa około siedmiu miesięcy.
Świstaki
Zastanawiając się and tym jakie zwierzę zapada w sen zimowy nie każdy pomyśli od razu o świstaku. Świstaki spędzają sen zimowy w swoich norkach przez prawie pół roku, do kwietnia lub początku maja. W trakcie hibernacji głównie śpią i potrafią obniżyć temperaturę ciała z ok. 36 stopni, nawet do 3,4 stopnia celsjusza (źródło).
Ćmy
Ćmy żyją dość krótko i często nie dożywają zimy. Jednak, jeśli nie zginęły przed nadejściem chłodniejszych dni to dorosłe osobniki wejdą w okres snu zimowego (bezczynności). Co ciekawe, larwy, które zostałī złożone przed zimą nie wyklują się dopóki ich źródło pożywienia w postaci nektaru kwiatowego nie zostanie uzupełnione.
Są oczywiście także inne zwierzęta, nie wymienione na naszej liście, które zapadają w sen zimowy, takie jak susły, borsuki, szopy, wiewiórki i chomiki. Serdecznie zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy także na innych stronach i w różnych publikacjach naukowych poświeconym zwierzętom i ich zachowaniom w trakcie zimy.
Czy jeleń zapada w sen zimowy?
Często wymieniając zwierzęta zapadające w sen zimowy pada pytanie o jelenie. Otóż jelenie nie zapadają w sen zimowy. Zmieniają one futro na gęstsze dzięki czemu są trochę bardziej odporne na zimno. W trakcie ostrych zim zazwyczaj w przetrwaniu jeleniom pomagają ludzie, którzy je dokarmiają.