Strona główna SpołeczeństwoJęzyki Które języki warto znać? 5 najbardziej popularnych języków świata

Które języki warto znać? 5 najbardziej popularnych języków świata

przez Coel
Wśród języków, których na pewno warto się uczyć (mówi nimi bowiem najwięcej osób na całym świecie) należą:
  • Język chiński – a konkretnie jego mandaryńska odmiana, którą mówi się w większej części Państwa Środka. Na świecie jest ponad 918 milionów osób, dla których język mandaryński jest językiem ojczystym, co stawia go na pierwszym miejscu wśród najbardziej popularnych języków.
  • Język hiszpański – mówi nim 460 milionów „native speakerów” na całym świecie – oprócz Hiszpanii jest to niemal cała Ameryka Łacińska (bez Brazylii). O ile więc językiem chińskim porozumiemy się na razie głównie w Chinach, język hiszpański posłuży nam do komunikacji w kilkudziesięciu krajach.
  • Język angielski – 379 milionów obywateli w krajach, w których jest to język urzędowy. Jednak nie trzeba nikogo przekonywać, że mimo trzeciego miejsca w tym rankingu jest to najbardziej przydatny język międzynarodowy, którym włada dodatkowo około miliarda ludzi w ramach drugiego języka.
  • Hindi – czyli język dominujący w północno-centralnej części Indii. Mówi nim ok. 341 milionów osób.
  • Bengali – oficjalny język Bangladeszu, małego państwa na wschód od Indii, w którym jednak mieszka 160 milionów ludzi. Bengali jest pierwszym językiem dla 228 milionów osób, w tym wielu z sąsiednich Indii.
Jakie jeszcze języki mogą się okazać przydatne? Z pewnością portugalski (używany nie tylko w Portugalii, ale i w Brazylii i kilku innych krajach) czy też rosyjski, który jest lingua franca dla olbrzymich obszarów na wschód od Polski, aż do wschodnich wybrzeży Azji. Zobacz też: jakie jest najkrótsze zdanie w języku angielskim? 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]