Strona główna GeografiaEuropa Kraje skandynawskie i nordyckie – czy to to samo?

Kraje skandynawskie i nordyckie – czy to to samo?

przez Coel

Jaka jest różnica między państwami skandynawskimi a nordyckimi? W największym skrócie, „państwa nordyckie” to pojęcie szersze geograficznie, kulturowo i politycznie niż „państwa skandynawskie”.

Do grona państw skandynawskich należą trzy kraje. Dwa z nich, czyli Szwecja i Norwegia, znajdują się dziś w całości na półwyspie Skandynawskim. Trzeci natomiast, czyli Dania, od początku państwowości aż po XVII wiek zajmowała jego południową część ( czyli m.in. prowincję Skanię, od której to nazwy wywodzi się sam termin „Skandynawia”).

Z kolei do grona krajów nordyckich należą, oprócz wymienionych, także inne północne kraje: Islandia, Finlandia oraz terytoria zależne różnych państw członkowskich, czyli Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie. Tworzą one organizację pod nazwą Rady Nordyckiej, której zadaniem jest współpraca w obszarze gospodarki, nauki i kultury.

O ile w Norwegii, Danii, Szwecji i Islandii językami urzędowymi są podobne sobie języki germańskie, o tyle w Finlandii mówi się językiem z grupy ugrofińskiej, który nie jest nawet językiem indoeuropejskim. Także ludność autochtoniczna żyjąca na dalekiej północy – Saamowie – posługuje się językami z grupy ugrofińskiej. Pretendująca do tożsamości nordyckiej oraz wstąpienia do Rady Nordyckiej jest również Estonia, którą wiele łączy z Finlandią pod względem językowym i kulturowym.

Podsumowując, mówiąc o krajach północnych w kontekście ich modelu gospodarczego czy politycznego bardziej poprawne będzie powiedzenie „państwa nordyckie” niż „państwa skandynawskie”. Zazwyczaj mamy bowiem na myśli też Finlandię czy Islandię.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]