Strona główna Medycyna Kolposkopia- na czym polega to badanie i dlaczego jest tak ważne?

Kolposkopia- na czym polega to badanie i dlaczego jest tak ważne?

przez Tomasz

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są regularne badania kontrolne. Dotyczy to całego naszego organizmu, jednak kobiety w wyjątkowy sposób muszą zatroszczyć się o swoje kobiece strony. Jednym z badań, które powinno być wykonywane regularnie jest kolposkopia. Czym jest to badanie, na czym polega i jakie są do niego wskazania? Co daje to badanie i dlaczego jest tak ważne dla zdrowia kobiety? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia to nieinwazyjne specjalistyczne badanie ginekologiczne, którego celem jest dokładne i precyzyjne zbadanie szyjki macicy, pochwy i sromu. Badanie to polega na ocenie nabłonka szyjki macicy po wcześniejszym wybarwieniu go specjalistycznymi substancjami. W ten sposób możliwe jest wczesne wykrycie stanów przednowotworowych, a także stanów zapalnych i innych nieprawidłowości. Badanie przeprowadzane jest podobnie, jak inne badania ginekologiczne, a do jego przeprowadzenia stosowane są jednorazowe wzierniki ginekologiczne. Dodatkowym badaniem uzupełniającym jest badanie oporu szyjki macicy, które pozwala na uzyskanie jeszcze dokładniejszego obrazu diagnostycznego. Całe badanie jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne, trwa około 10-15 minut. Jeżeli zachodzi konieczność pobrania wycinków czy wykonania łyżeczkowania istnieje możliwość podania znieczulenia miejscowego. Kolposkopia jest uznawana za najważniejsze badanie ginekologiczne.

Kolposkopia- dlaczego warto?

Kolposkopia jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości przednowotworowe i nowotworowe. Warto wiedzieć, że odpowiednio wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest niemal w 100% wyleczalny. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, może być przeprowadzane wielokrotnie, a do jego przeprowadzenia nie są konieczne specjalne przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać, że kolposkopię wykonuje się po menstruacji, najlepiej między 10. a 20. dniem cyklu. Na kilka dni przed planowanym badaniem nie należy także stosować globulek dopochwowych, ważne jest także powstrzymanie się od stosunków seksualnych.Wynik badania dostępny jest od razu po jego zakończeniu, chyba, że konieczne jest pobranie wycinka i przeprowadzenie badania histopatologicznego.

Wskazania do przeprowadzenia kolposkopii

Istnieje kilka wskazań do wykonania kolposkopii. Pierwszym z nich jest nieprawidłowy wynik cytologii. Jeżeli badanie cytologiczne dało zły wynik, lekarz prowadzący prawdopodobnie zleci wykonanie kolposkopii. Ponadto, wskazaniem jest także dodatni wynik testu na wirusa HPV. Warto wiedzieć, że badanie jest zalecane także po zabiegach usuwających stany przedrakowe, a także jako profilaktyczne, kontrolne badanie. 

Przebieg kolposkopiiKolposkopia Wrocław, podobnie, jak inne badania ginekologiczne, przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym. To przeprowadzenia badania używa się kolposkopu, który umożliwia ocenę dolnego odcinka dróg rodnych kobiety w nawet 50-krotnym powiększeniu. Nabłonek zostaje odpowiednio wybarwiony przy użyciu 3-5% roztworu kwasu octowego z płynem Lugola, a następnie ocenie podlegają jego zmiany oraz obraz naczyń krwionośnych. Podczas badania oceniana jest także wydzielina z dróg rodnych, co pozwala na wykrycie ewentualnego zakażenia bakteryjnego czy infekcji. Warto wiedzieć, że kolposkopia jest badaniem bezpiecznym również dla kobiet w ciąży.

FemiMea- na straży kobiecego zdrowia

FemiMea to placówka medyczna, świadcząca usługi opieki ginekologicznej i położniczej na najwyższym poziomie. W ramach świadczonych usług, przeprowadzana jest także kolposkopia przy wykorzystaniu najnowszej generacji sprzętów diagnostycznych. Dzięki wykorzystaniu kolposkopu mobilnego EVA czy wideokolposkopu o jakości HD, wyniki badania są precyzyjne i niemal w 100% nieomylne. Dodatkowo, w FemiMea stosuje się także badanie ZedScan, pozwalające na szybkie wykrycie oporu nabłonka szyjki macicy. Obniżony opór elektryczny jest charakterystyczny dla chorych tkanek, w których utracona została warstwowa struktura. FemiMea to placówka medyczna stworzona z myślą o profesjonalnej opiece i indywidualnym podejściu do każdej pacjentki. Podstawą jest tu rozmowa i dostosowanie sposobu badania i leczenia do potrzeb i oczekiwań pacjentki. Dużym atutem placówki są szybkie terminy i błyskawicznie dostępne wyniki przeprowadzonych badań. Pozwala to na zaoszczędzenie sporego stresu pacjentkom, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości- na szybkie wdrożenie leczenia. Kolposkopia w FemiMea jest w stanie wykryć stany zapalne, ale także mięśniaki, torbiele czy zmiany przedrakowe i rakowe. To bardzo ważne zarówno dla profilaktyki zdrowia kobiety, jak i monitorowania jej cyklu menstruacyjnego i płodności. Warto wiedzieć, że wykryte odpowiednio szybko infekcje dróg rodnych mogą zostać w porę zahamowane. W przeciwnym razie, mogłyby one prowadzić nawet do bezpłodności. W FemiMea każda kobieta jest traktowana indywidualnie, a sposób postępowania- badania i leczenia- jest dobierany do jej oczekiwań i indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, każda kobieta poczuje się odpowiednio zaopiekowana i bezpieczna.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]