Strona główna GeografiaPolska Kołobrzeg – 32 atrakcje i ciekawe miejsca

Kołobrzeg – 32 atrakcje i ciekawe miejsca

przez Tomasz

Zapraszam Was na kolejną wycieczkę. Dzisiaj jedziemy zobaczyć jakie atrakcje są w Kołobrzegu. Jest to bardzo popularny kierunek wakacyjny. A dzięki całkiem niedawno oddanej drodze S6 to połączenie ze Szczecina i z drogi S3 jest po prostu rewelacyjne i praktycznie cała droga jest dwupasmowa.

Wszystkie odwiedzone dzisiaj miejsca możecie także obejrzeć w formie wideo na naszym kanale na YouTube, do którego link znajdziecie poniżej tego akapitu. Na kanale pokazujemy ciekawe miejsca i atrakcje które warto zwiedzić. Dlatego, jeżeli chcecie być na bieżąco z wyjazdami to zapraszam do subskrybowania kanału jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście. Wystarczy kliknąć -> ten link <-

https://youtu.be/bcJ_U_Njl4U

Zwiedzanie zaczynamy w centrum Kołobrzegu gdzie udało nam się znaleźć miejsce do zaparkowania. W Niedziele i soboty na szczęście nie trzeba przejmować się opłatami za parking, ponieważ miejskie parkomaty są wyłączone w weekendy i można parkować za darmo.

#1 Skwer Pionierów

Pierwszym ciekawym miejscem na które się natknęliśmy jest skwer pionierów z ciekawą fontanną z charakterystyczną szyszką w środku.

Przechodząc kawałek dalej zobaczyć można flagę polski, którą tworzą biało czerwone kwiaty. Obok nich znajdują się stojaki z przedstawionymi w elegancki sposób różnymi historycznymi faktami. Przy kwiecistej fladze stoi także wysoki pomnik Józefa Piłsudskiego. 

#2 Park 18 marca

Przechodzimy na drugą stronę ulicy gdzie dalej ciągną się zielone obszary. Jest to park 18-marca z kolejną piękną fontanną. Ta akurat kojarzy mi się z dmuchawcem. Przy fontannie znajduje się pomnik dedykowany żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w marcu 1945 roku. 

#3 Budynki starej poczty

Przy parku dostrzegamy stary budynek z ciekawą architekturą. Są to budynki starej poczty wybudowane w 1884 roku i następnie rozbudowywane w XX wieku. Jest niedziela więc nie mam jak tego sprawdzić na 100% ale poczta chyba nadal działa w tym miejscu.  

#4 Starówka w Kołobrzegu

Jedną z moich ulubionych atrakcji Kołobrzegu jest piękna starówka na której łączą się stare budynki bazyliki i ratusza z nowymi i odnowionymi kamienicami. Można tutaj pospacerować klimatycznymi uliczkami, udać się na zakupy w licznych sklepach z odzieżą i pamiątkami a także zjeść pyszny obiad lub napić się kawy.

Na starówce organizowane są często różne jarmarki i imprezy okolicznościowe. Znajduje się tutaj także muzeum oręża polskiego które także odwiedzimy.

#5 Bazylika

Przechodzimy teraz do górującej nad całą Starówką Bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek bazyliki został wybudowany w stylu gotyckim i pamięta aż XIV wiek. W trakcie II wojny światowej bazylika została prawie zburzona przez ostrzał artylerii radzieckiej. Na szczęście, kościół odbudowano i teraz stanowi bardzo ważne miejsce na turystycznej mapie Kołobrzegu. Wewnątrz, wywieszone są archiwalne zdjęcia bazyliki a przed budynkiem stoi pomnik upamiętniający zjazd Gnieźnieński.

#6 Ratusz

Kolejną atrakcją na starówce, która stoi w niedalekim sąsiedztwie bazyliki jest ratusz. Jest to także budynek którego dzieje sięgają XIV wieku. Co ciekawe, ratusz doszczętnie spłonął w roku 1807 podczas oblężenia miasta przez wojska Napoleona. Został następnie odbudowany w stylu neogotyckim w roku 1832. 

#7 Muzeum oręża polskiego

Bardzo interesującym miejscem w Kołobrzegu jest Muzeum Oręża Polskiego znajdujące się w sąsiedztwie starówki. Znajdują się tutaj różne historyczne przedmioty związane z Polską wojskowością z różnych epok, pojazdy wojskowe, działa a także samoloty. 

Wejście do muzeum jest płatne, jednak dla miłośników historii miejsce to jest raczej must-be i zdecydowanie warte zwiedzenia. 

#8 Park Dąbrowskiego

Z muzeum przeszliśmy nad rzekę Parsętę a z tamtąd do znajdującego się niedaleko parki imienia generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Jest to bardzo urokliwy zakątek z małą zaporą wodną, dużym jeziorkiem, fontanną i licznymi alejkami z ławkami. 

#9 Bulwar nad Parsętą

Wracamy nad Parsętę i kierujemy się już w kierunku portu. Możemy się tam dostać idąc bulwarami położonymi nad samą rzeką. Jest to także świetne miejsce do uprawiania sportów takich jak jogging czy jazda na rowerze. Bulwarami można dojść aż do dzielnicy znajdującej się przy porcie. Po drodze można podziwiać architekturę, rzeźby nowoczesne, murale i fontanny ulokowane na samej rzece. 

#10 Solanka Kołobrzeska

Miejsce do ktorego zjeżdżają się ludzie z różnych zakątków województwa i nie tylko jest kołobrzeska solanka. Jest to źródełko z wodą, której używa się m.in. do przygotowywania ogórków małosolnych i kiszonych. Sam też z niej korzystam i zdecydowanie polecam :)

#11 Port jachtowy

Po przejściu przez most idziemy zwiedzać port jachtowy w Kołobrzegu. W porównaniu do portu w np. Dziwnowie który niedawno odwiedziliśmy ten jest po prostu ogromny i niektóre stojące tutaj statki robią także ogromne wrażenie. Jest to kolejne bardzo fajne miejsce w którym możemy miło spędzić czas całą rodziną. Po drugiej stronie ulicy znajduje się także wesołe miasteczko. 

#12 Reduta Bagienna (Morast)

Praktycznie na terenie portu jachtowego znajduje się Reduta Morast zwana także bagienną. Reduta wchodzi w skład tzw. Twierdzy Kołobrzeskiej. Obiekty tego typu służyły obronie portu. Dzisiaj na terenie Reduty Morast znajduje się restauracja. Możemy też wejść na pagórki znajdujące się wewnątrz i podziwiać panoramę z jachtami i nowy most portowy.. 

#13 Nowy Most Portowy

Z portu Jachtowego kierujemy się teraz w stronę dzielnicy portowej i kanału. Prowadzi tam oddany zaledwie kilka lat temu nowy most portowy, który także warto zobaczyć.

#14 Dzielnica portowa

Kolejnym uwielbianym przez mnie miejscem w Kołobrzegu jest dzielnica portowa, oraz wszelkie atrakcje znajdujące się tutaj nad kanałem i w okolicy portu. Poza bardzo klimatycznymi knajpkami, możemy się stąd wybrać także na różne rejsy statkami. Obecnie można także podziwiać panoramę Kołobrzegu z wielkiej karuzeli. 

#15 Latarnia Morska w Kołobrzegu

Idąc dalej nad wodą dojdziemy do latarni morskiej w Kołobrzegu na którą oczywiście można wejść po wykupieniu biletu. Wysokość wieży wynosi 26 metrów a światło znajduje się na wysokości 36 metrów nad poziomem morza. Dla porównania w Świnoujściu wysokość wieży latarni wynosi 67 metrów.

Pod latarnią, dookoła znajduje się taras widokowy. Możemy stąd podziwiać deptak nadmorski, falochron, nabrzeże i wchodzące do portu statki. 

#16 Falochron

Teraz zapraszam Was na spacer po falochronie w Kołobrzegu. Wstęp na falochron kiedyś był darmowy, jednak teraz jest on płatny. Wejścia dla jednej osoby kosztuje 2 zł. 

Idąc falochronem możemy podziwiać wpływające i wypływające z portu statki. Szczególnie fajnie jest tutaj gdy na morzu jest chociaż trochę podniesiona fala. Tak jak w dniu dzisiejszym. Fale rozpryskują się wtedy o falochron i idąc możemy się schłodzić chłodną bryzą morską. 

Wejście do portu w Kołobrzegu osłaniają dwa falochrony. Zachodni i wschodni, na którym się właśnie znajdujemy. Falochron zachodni ma długość 205 metrów a wschodni jest dłuższy i mierzy 308 metrów. 

Będąc na końcu falochronu możemy podziwiać ogromną moc fal morskich które rozbijają się o betonowe zabezpieczenia. Jaką morze ma ogromną siłę możemy poczuć także obserwując jak buja wcale nie małymi statkami wpływającymi do portu.

#17 Plaża w Kołobrzegu

Chyba największą atrakcją każdej nadmorskiej miejscowości jest plaża. Właśnie po to aby odpocząć na mięciutkim piasku i wykąpać się w morzu przede wszystkim przyjeżdżają tutaj turyści. Plaża w Kołobrzegu jest szeroka, wejście jest w większości łagodne a na plaży możemy wypożyczyć sprzęt taki jak leżaki czy kosze plażowe. 

#18 Bulwar Szymańskiego

Bulwar Jana Szymańskiego znajduje się pomiędzy latarnią morską a molem w Kołobrzegu. Znajdziemy przy nim głównie restauracje i lodziarnie. Znajduje się tutaj także pomnik zaślubin z morzem, który za chwilę także zobaczymy. Przy deptaku często występują także artyści i malarze sprzedający swoje prace. 

#19 Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Wspomniany przed chwilą Pomnik Zaślubin Polski z Morzem symbolizuje właśnie wydarzenie zaślubin które miały miejsce w Kołobrzegu 18 marca 1945.

Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez otwór w jego środku, symbolizujący okno na świat, przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia. Jednak warunkiem jest, że musimy to zrobić na bezdechu.

#20 Molo w Kołobrzegu

Kolejną atrakcją jest Kołobrzeskie molo. Niestety wejście na molo także jest płatne. Jednak z opłaty zwolnione są osoby posiadające potwierdzenie uiszczenia opłaty miejscowej, oraz oczywiście mieszkańcy. Molo zostało zmodernizowane w roku 2014. Na końcu mola po prawej stronie znajduje się przystań dla statków a na niej także kawiarnia. 

#21 Plac przed molem 

Plac przed molem to miejsce gdzie często spotkamy różnych artystów którzy przyjechali dorobić do Kołobrzegu ze swoimi występami. Jest to także obszar do wypoczynku z wieloma ławeczkami, oraz bardzo szerokim zejściem na plażę. Rozpoczyna się stąd także deptak w parku Żeromskiego na który teraz zmierzamy. 

#22 Deptak w parku Żeromskiego

 Deptak znajdujący się w parku Żeromskiego to bardzo długi zespół chodników i alejek biegnący na wydmie nad morzem, którym możemy przejść przez większość turystycznej części Kołobrzegu. W parku znajdują się także różne atrakcje takie jak m.in. place zabaw dla dzieci i drogi rowerowe. 

#23 Bindaż Grabowy

Teraz cofniemy się jeszcze na chwilę w kierunku portu gdzie znajduje się Bindaż Grabowy. Jest to przepiękna i bardzo klimatyczna alejka obrośnięta dookoła roślinnością. Idealne miejsce na romantyczne spacery i piękne zdjęcia. 

#24 Deptak przy ulicy Rodziewiczówny i Sikorskiego

Deptak ten położony jest równolegle do linii brzegowej morza. Jest także równoległy do deptaku w parku jednak odsunięty nieco dalej od plaży. Znajduje się tutaj mnóstwo sklepów, restauracji i kawiarni. Deptakiem możemy dojść mniej więcej od wysokości wejścia na molo aż do samej filharmonii. 

#25 Fontanny przy deptaku

Idąc deptakiem mniej więcej w połowie drogi znajduje się piękna aleja z fontannami umieszczonymi w chodniku. Jest to świetne miejsce w którym znajdziecie trochę ochłody w upały a dzieci masę frajdy. 

#26 Pomnik Sanitariuszki

Po sąsiedzku z aleją fontann znajduje się pomnik sanitariuszki który jest hołdem oddanym kobietom które walczyły w Wojsku Polskim podczas II Wojny Światowej. 

#27 Kamienny Szaniec

Praktycznie na samym końcu deptaka po lewej stronie znajduje się Kamienny Szaniec. Są to pozostałości po dawnej twierdzy kołobrzeskiej. Można wejść na samą górę skąd rozpościera się widok na plaże i morze. Znajduje się tutaj także restauracja i działają sklepiki. Obok kamiennego szańca znajduje się także zejście na plaże. 

#28 Amfiteatr w Kołobrzegu

Nieopodal kamiennego Szańca, przy ulicy Fredry znajduje się Amfiteatr w Kołobrzegu. Przez cały sezon odbywają się tutaj koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Amfiteatr został wybudowany na bazie fortu, który także wchodził w skład twierdzy kołobrzeskiej. 

#29 Kładka nad torami w centrum Kołobrzegu

Teraz czas na kładkę nad torami, uznałem ja także jako atrakcje ponieważ pamiętam ją z dawnym czasów gdy byłem w Kołobrzegu na wczasach jeszcze z rodzicami. Chociaż wtedy nie miała jeszcze wind tak jak teraz…  Kładka stanowi świetny skrót którym możemy szybko z centrum dostać się do dzielnic nadmorskich. 

#30 Port Rybacki w Kołobrzegu

Wracamy jeszcze w okolice portowe gdzie znajduje się port rybacki w Kołobrzegu. Jest to miejsce gdzie cumują kutry i gdzie można kupić świeżutką rybkę w jednym z działających tutaj sklepików. 

Można tutaj także po prostu pospacerować z rodziną, odpocząć na ławeczkach i popodziwiać statki. 

#31 Skansen Morski

Tuż obok portu rybackiego znajduje się skansen morski gdzie zobaczyć możemy stylizowane budynki, statki w pełnej okazałości ponieważ zostały wyciągnięte z wody i ustawione na stelażach. Możemy także wejść na niektóre z nich a nawet zejść pod pokład.  

#32 Reduta Solna

Przy skansenie znajduje się jeszcze jedna i ostatnia na naszej dzisiejszej liście atrakcja. Jest nią reduta solna czyli kolejne pozostałości po twierdzy Kołobrzegu. Znajduje się tutaj miejsce biwakowe i ławeczki. Budynek jest natomiast wykorzystywany przez harcerzy. 

Kołobrzeg jest naprawdę dużym miastem w którym życie tętni cały rok i samych atrakcji jest dużo więcej. Ja jednak chciałem ograniczyć się do tych najważniejszych które można zobaczyć w ciągu jednego intensywnego dnia. 

Zapraszam także ponownie do subskrybowania kanału abyście byli na bieżąco z moimi kolejnymi wyjazdami a obiecuję że zabiorę Was w naprawdę fajne miejsca. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl