Strona główna Aktualności Kierunki studiów które pomogą w prowadzeniu własnego biznesu

Kierunki studiów które pomogą w prowadzeniu własnego biznesu

przez Tomasz

Stoisz przed ważną decyzją w Twoim życiu, którą jest wybór kierunku studiów? Chciałabyś/chciałbys prowadzić w przyszłości własny biznes i zastanawiasz się, który z dostępnych kierunków najbardziej Ci w tym pomoże? Jaka wiedza będzie przydatna przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? Bardzo trudno jest przewidzieć jak świat, a tym bardziej świat biznesu będzie wyglądał za 15 czy 20 lat przy zmianach, które następują na naszych oczach, dlatego mimo przygotowania nadal decyzja o wyborze kierunku studiów jest decyzją podejmowaną po omacku.

Czy tradycyjne, najbardziej oblegane kierunki to dobry wybór? 

Pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych kierunków studiów od lat zajmuje m.in: prawo, psychologia, medycyna czy zarządzanie. Nie są to na pierwszy rzut oko kierunki studiów, które pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Liczba absolwentów takich kierunków stale rośnie, dlatego konkurencja w tych branżach jest dosyć duża. Uzyskanie wymarzonej pracy w jednym z tych zawodów nie należy do najłatwiejszych zadań.

Prowadzenie własnego biznesu po takich studiów daje przede wszystkich kompetencje ogólne, umiejętność poszukiwania wiarygodnych źródeł informacji, ogólną wiedzę czy doświadczenie zdobyte poprzez aktywne uczestnictwo w organizacjach studenckich. Wiedza zdobyta podczas studiów prawniczych może przydać się przyszłemu w przedsiębiorcy w tym, aby orientować się w gąszczu co chwila zmieniających się przepisów.

W szczególności stawianie pierwszych kroków wymaga wiedzy i umiejętności poszukiwania informacji, tak aby jak najskuteczniej i jak najszybciej wypełnić wszystkie wymagane formalności. Osoby bez takiego doświadczenia czy te, które nie chcą poświęcać na to swojego czasu ani uwagi, są zmuszone do korzystania z drogiej pomocy prawnej przy np. wypełnianiu formularzy.

W przypadku popularnej w ostatnich latach psychologii pomocna może okazać się wiedza z zakresu np. ekonomii behawioralnej czy technik powszechnie używanych w marketingu. Dzięki tej wiedzy przedsiębiorca jest w stanie wpasować się w obowiązujące trendy i poznać zachowania swoich potencjalnych klientów.

Ładnie brzmiące nazwy kierunków studiów 

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ładnie brzmiących ofert dla przyszłych studentów, chcąc zachęcić jak największą grupę abiturientów do rozważenia ich kierunku. Przed rozpoczęciem kierunku studiów, którego nazwa kojarzy się z prowadzeniem własnego biznesu warto dokładnie przeanalizować opisy oferowanych przedmiotów. Podczas dni otwartych otwarcie zapytać studiujące tam osoby o ich wrażenia, na ile teoretyczna wiedza jest w stanie pomóc w praktyce. Ponadto, warto sprawdzić jak dany kierunek prezentuje się w rankingu losów absolwentów. 

Nic tak nie nauczy, jak nauka na błędach 

Wielu przedsiębiorców powtarza, że wieloletnie studiowanie niewiele im dało w kontekście ich pracy zawodowej. Teoretyczna wiedza i przeczytane książki nie dały odpowiedzi na wyzwania stojące przed prowadzącymi działalności gospodarcze. Rozważając kierunki studiów, które pomogą w prowadzeniu własnego biznesu, warto pomyśleć o tych, których siatka zajęciowa jest elastyczna.

Tak, aby poza samym studiowaniem, zostawić sobie pole manewru i zaczynać od pierwszego dnia zdobywać doświadczenie. Czas studiów to czas eksperymentów, drobny start-up rozwijany po wykładach raczej nie przyniesie ogromnego zysku, ale pozwoli na zetknięcie się z wieloma codziennymi problemami. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]