Dzisiaj praktyczna porada zasięgnięta od producenta opon i firmy oceniającej restauracje – czyli marki Michelin. Mianowicie kiedy wymienić opony na zimowe?
Przy jakiej temperaturze należy zmienić opony na zimowe
Nie wiem jak Wy, ale ja zauważyłem, że zima potrafi nas zaskoczyć już jesienią. Pogoda w tę porę roku jest jak ruletka – nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień. Ale mam dla Was jedno proste zapamiętanie: kiedy temperatura spada poniżej 7°C, oczywiście nie musi to być jednorazowy przypadek który sprawia ze od razu nie wolno jeździć na zimówkach. Po prostu jeżeli już częściej zauważamy na termometrze temperaturę niższą niż 7 stopni to znak, że czas pomyśleć o zimowych oponach!
Druga podpowiedź jest taka, że zmianę opon na zimowe możemy powiązać sobie w czasie ze zmianą czasu z letniego na zimowy. Mniej więcej jest to dobry okres na zmianę opon. Podsumowując, przy obecnych warunkach panujących w Polsce na zimówkach jeździmy od października (może być wczesny listopad) do mniej więcej kwietnia na wiosnę.Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na niskie temperatury i trudne warunki na drodze. A przecież chcemy jeździć bezpiecznie na oponach które gwarantują nam większą przyczepność w zimne dni. W cieplejsze dni natomiast opony zimowe zużywają się szybciej dlatego nie można jeździć na nich cały rok.
Aha, mała uwaga – jeśli ktoś z Was już zainwestował w opony całoroczne z oznaczeniem 3PMSF, to może spać spokojnie – nie musi ich zmieniać.
Ale kiedy zdjąć te zimówki? Z reguły, kiedy temperatura przekracza 7°C, warto wrócić do letnich opon. A jeśli jesteście zapominalscy, to po prostu zróbcie to podczas zmiany czasu z zimowego na letni.
Co wyróżnia opony zimowe?
A teraz kilka słów o tym, co wyróżnia opony zimowe. Przede wszystkim są one zaprojektowane, by sprostać trudnym warunkom – śniegu, lodowi czy mokrej nawierzchni. Zwróćcie uwagę na oznaczenia M+S lub 3PMSF na boku opony. Dzięki specjalnej gumie i bieżnikowi, opony zimowe zapewniają nam lepszą przyczepność i bezpieczeństwo na drodze poprzez to że są one wykonane z mieszanek gumowych zachowujących elastyczność w niskiej temperaturze a także mają więcej lameli czyli małych nacięć na powierzchni opony które także zwiększają przyczepność. Ponadto opony zimowe mają głębsze rowki do lepszego odprowadzania wody.
Podsumowując, pamiętajcie o tej „złotej zasadzie” z 7°C albo ze skojarzeniem ze zmianą czasu letniego na zimowy i odwrotnie. I nie zapominajcie regularnie sprawdzać także poprawnego ciśnienia w oponach.