Strona główna Aktualności Kiedy warto suplementować kolagen morski? Właściwości i przeznaczenie kolagenu z ryb

Kiedy warto suplementować kolagen morski? Właściwości i przeznaczenie kolagenu z ryb

przez Tomasz

Kolagen jest niezwykle ważnym dla człowieka związkiem, który występuje w niemalże całym ciele. Czym dokładnie jest kolagen i kiedy konieczne jest prowadzenie jego suplementacji?

Co to jest kolagen?

Termin kolagenu odnosi się do związku aminokwasowego, który wchodzi w skład tkanek zwierzęcych i jest on jednym ze składników macierzy pozakomórkowej w tych tkankach.

Największe ilości kolagenu znajdują się w skórze, gdzie odpowiada on za jej właściwą jędrność i sprężystość, a także za odpowiedni poziom nawilżenia. Także występuje on w różnych narządach i naczyniach, gdzie także spełnia taką samą rolę.

Braki kolagenu mogą objawiać się między innymi przez pojawienie się zmarszczek na skórze, zwiotczeń, braku jędrności.

Kolagen jest też istotnym składnikiem chrząstek stawowych i jego braki mogą powodować pojawienie się problemów z pracą stawów.

Wspomaga on ponadto układ ruchu, ponieważ jest składnikiem obecnym w mięśniach, więzadłach. Braki kolagenu często dotyczą sportowców, ponieważ na skutek intensywnego ruchu dochodzi do jego szybszej degradacji.

Suplementy diety z kolagenem morskim – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie braki kolagenu w organizmie można uzupełniać, stosując do tego celu odpowiednie suplementy. Bardzo dobrym wyborem będą suplementy zawierające w składzie kolagen morski, nazywany też kolagenem rybim.

Produkcja kolagenu morskiego odbywa się z wykorzystaniem metod enzymatycznych stosowanych w przypadku różnych gatunków ryb morskich. Dzięki temu możliwe jest jego pozyskanie, a dzięki temu, że jest on bardzo podobny do kolagenu w organizmie człowieka, jest również biozgodny.

Kiedy warto suplementować kolagen?

Suplementy zawierające kolagen morski mają zróżnicowane zastosowanie. Obecnie w sprzedaży można znaleźć też preparaty, które mają dodatkowe składniki poprawiające ich działanie, na przykład jak kwas hialuronowy albo witamina C.

Suplementacja kolagen rekomendowana jest przede wszystkim w przypadku osób, które chcą poprawić wygląd swojej twarzy i skóry na całym ciele. Jest to z tego powodu popularny preparat wśród kobiet, które chcą zadbać o swoją urodę.

Również kolagen morski wskazany jest do stosowania u osób z problemami stawowymi oraz z układem ruchu, w tym również u sportowców. Regularnie zażywany pomaga w uzyskaniu odpowiedniej ruchomości stawów, mięśni, więzadeł.

Warto również podkreślić, że kolagen jest ważny dla układu krążeniowego, ponieważ jest on składnikiem naczyń krwionośnych. Jego suplementacja może więc pomóc również osobom, u których pojawiają się dolegliwości naczyniowe.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]